tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Świąteczne ciekawostki

Obecny sposób świętowania Bożego Narodzenia rozpowszechnił się na całym świecie w czasach panowania królowej Wiktorii, choć swoje początki święto datuje od mniej więcej 350 roku. Data 25 grudnia wybrana została tak, by pokrywała się z pogańskimi obrzędami zimowego przesilenia słońca, Saturnaliami i wigilią Nowego Roku.
Od VI wieku do liturgii świąt Bożego Narodzenia wprowadzono obrzędy i rytuały wigilijne. Nazwa dnia pochodzi z łaciny i oznacza czuwanie, bezsenność, straż. W Polsce wigilię obchodzimy przynajmniej od XVIII wieku. Wtedy też przy wigilijnym stole zaczęto dzielić się opłatkiem, początkowo tylko szlachta, ale później zwyczaj ten przejęły inne stany. Jest to wyłącznie polska tradycja – 24 grudnia opłatkiem dzielą się tylko Polacy. Opłatek wypiekany jest z mąki pszennej i wody. Opłatek (łac. oblatum) – znaczy: to, co ofiarowane, na początku używany był tylko podczas mszy, lecz od XVI w. przekupki sprzedawały go ludziom ze stoisk.
Miły zwyczaj życzeń świątecznych wypisanych na specjalnych kartkach wywodzi się od 1843 r. Wydawcą i jednocześnie wynalazcą karty świątecznej był sir Henry Cole z Anglii. Początkowo karty były wykonywane ręcznie i były bardzo drogie. W Polsce świąteczne kartki pojawiły się pod koniec XIX wieku w Galicji, ale zwyczaj ich rozsyłania pojawił się dopiero w latach dwudziestych XX w.
Pierwszą szopkę podobno stworzył Franciszek z Asyżu w 1223 r. – przedstawiała miejsce narodzin Chrystusa – żłóbek z sianem, wół i osioł. Tę tradycję kontynuowali franciszkanie w kościołach, dodając do szopek figury Świętej Rodziny, pasterzy, aniołów i królów. W Polsce szopki pojawiły się w XIV w. W następnych stuleciach księża zaczęli umieszczać w szopkach górali, mieszczan i szlachtę, a w okresie niewoli – symbole patriotyczne. Na życzenie Jana Pawła II w 1982 r. po raz pierwszy szopkę ustawiono na placu św. Piotra w Rzymie.
Święty Mikołaj był biskupem, żyjącym w Turcji w IV w. Zasłynął z dobroci zwłaszcza w stosunku do dzieci. W Polsce św. Mikołaj przedstawiany był jak biskup, w ornacie, infule i z pastorałem. Współczesny wizerunek św. Mikołaja stworzyła szwedzka artystka w serii kart świątecznych, a od 1931 r., kiedy rozpoczęła się kampania reklamowa Coca–Coli dołączono do Mikołaja renifery.
W czasach pogańskich Słowianie nosili mak w ofierze na groby i jadali na ucztach za dusze w zimowe zaduszki, przypadające właśnie 24 grudnia. Potrawy z jego dodatkiem jadano też później, podczas wieczerzy wigilijnej. Najczęściej była to kutia (łuskana pszenica z makiem i miodem) lub popularny do dziś makowiec.
Lampki na choince pojawiły się w XVII w. w Niemczech, a zwyczaj strojenia choinki w światełka do Polski przywieźli Prusacy na przełomie XVII i XIX w. Początkowo ten zwyczaj przyjął się w miastach, na wsi stał się popularny dopiero po II wojnie światowej. Światełko ma symbolizować odradzające się życie. Elektryczne lampki zaczęto stosować na początku XX w.


erg   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »