Rok Kota, Królika i ZającaNa Dalekim Wschodzie zakończył się rok Tygrysa. Przed nami dwanaście miesięcy pod panowaniem najszczęśliwszego, jak twierdzą tamtejsi astrologowie, znaku zodiaku, czyli Kota, zwanego też Zającem lub Królikiem (wyjaśnienie tej różnicy w nazwie roku jest proste: chiński znak oznaczający Królika wymawiany jest bardzo podobnie do wietnamskiego słowa „meo”, czyli Kot).
Początki chińskiego zodiaku sięgają odległych czasów: chiński kalendarz, obliczany na podstawie miesięcy księżycowych, pochodzi z roku 2637 p.n.e., w którym wprowadził go cesarz Huang di. Dlaczego miesięcy księżycowych? Już w najdawniejszych czasach Chińczycy zauważyli, że życie na Ziemi podlega prawom księżycowych wpływów. Weźmy tylko pod uwagę wzrost roślin, kobiecy cykl miesięczny, ciążę itp. Nawet światło Księżyca ma niekiedy wielki wpływ na ludzi. No i o wiele łatwiej było obliczać czas, opierając się na cyklach naszego satelity. Dlatego w Chinach kalendarz, podobnie jak horoskop, powiązany jest z Księżycem. Jednostką miary jest rok księżycowy równy dwunastu miesiącom księżycowym, przez co rok ma niezmiennie 355 dni. Lata układają się w 60–letnie cykle. Początek chińskiego roku przypada na pierwszy nów Księżyca po wejściu Słońca do znaku Wodnika, czyli pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego każdego roku. W bieżącym roku nastąpiło to 3 lutego o godz. 3.32 czasu zimowego.
W chińskim zodiaku każdy rok księżycowy podporządkowany jest innemu zwierzęciu i nosi jego nazwę. Zwierząt jest dwanaście, a więc pełny cykl trwa 12 lat.
Legenda głosi, że zwierzęta władają poszczególnymi latami dwunastoletniego cyklu w takiej kolejności, w jakiej przybyły na ucztę pożegnalną, którą Budda wydał przed opuszczeniem ziemskiego świata. Pierwszy pojawił się Szczur, potem przybył Bawół, Tygrys, Kot (zwany także Zającem lub Królikiem), Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i, jako ostatni Dzik, zwany także Świnią.
Budda, wdzięczny zwierzętom za to, że oderwały się od swoich niecierpiących zwłoki zajęć i przybyły go pożegnać, oddał im we władanie po jednym roku. I od tamtych zamierzchłych czasów każdy kolejny rok nazywany jest imieniem danego zwierzęcia, jest opatrzony jego symbolem, a noworodki przychodzące w danym roku na świat mają ponoć nosić cechy charakteru patrona ich znaku.
Kot (czy też Zając bądź Królik) przejmuje władanie nad światem 3 lutego i będzie nam miłościwie panował do 22 stycznia 2012 r. W ubiegłym stuleciu lata Kota przypadały w okresach: 29 stycznia 1903 r. – 15 lutego 1904 r., 14 lutego 1915 r. – 2 lutego 1916 r., 2 lutego 1927 r. – 22 stycznia 1928 r., 19 lutego 1939 r. – 7 lutego 1940 r., 6 lutego 1951 r. – 26 stycznia 1952 r., 25 stycznia 1963 r. – 12 lutego 1964 r. – 11 lutego 1975 r. – 30 stycznia 1976 r., 29 stycznia 1987 r. – 16 lutego 1988r i 16 lutego 1999 r. – 5 lutego 2000 r.
Kto się urodził w roku Kota–Zająca
może się czuć wybrańcem losu. To opiekuńcze zwierzę obdarza go bowiem nieprzeciętną inteligencją, pomysłowością, cierpliwością, rozwagą, talentem dyplomatycznym oraz umiejętnością przystosowania się do każdej sytuacji. Kot zawsze wybierze dla siebie najwygodniejsze miejsce i zniknie bez śladu, gdy trzeba będzie wykonać poważniejszą pracę dla dobra jakiejś wspólnoty. Sprytny i opanowany będzie przemykał swoimi ścieżkami… No, może czasem będzie musiał pójść na jakiś kompromis, ale czegóż się nie robi dla własnego dobra?
Zodiakalny Kot może się imać każdego zawodu. Ceni sobie wygodę i życie rodzinne, chociaż nigdy nie zaangażuje się w nie tak, by bez reszty stracić głowę. Kotki zręcznie maskują chłód i wyrachowanie, udając dziką namiętność. Potrafią też wykorzystać w grze swoje wdzięki, jeśli dzięki temu można np. przeskoczyć o kilka szczebli wyżej w zawodowej karierze.
Koty, zwłaszcza te, które wzniosły się już na wyższy poziom rozwoju, czarują nieskazitelnymi manierami, wyrafinowanym gustem oraz zaiste kocim darem obserwacji. Bywają gościnne, dyskretne i wrażliwe. Te na niższym poziomie rozwoju zdolne są do najgorszego. Nie brzydzą się kłamstwem, intrygą, obłudą, byle tylko osiągnąć swój cel i pochwycić mysz w zęby. Podobno to opiekuńcze zwierzę zapewnia ludziom urodzonym w czasie jego panowania długowieczność i szczególne wyczucie piękna.
Koty mają świetną pamięć i potrafią ułowić najmniejszy niuans w czyimś zachowaniu. Dzięki wrodzonej żyłce detektywa cieszą się opinią ludzi niezastąpionych i nieodzownych. W każdej sytuacji panują nad sobą i zauważają każdy drobiazg. Kobieta spod znaku Kota potrafi odnotować w pamięci na przykład numer rejestracyjny samochodu, który właśnie przemknął obok, a nawet zauważyć, jak był ubrany kierowca. Mężczyzna zapamiętuje zapach perfum lub papierosów, charakterystyczny gest lub mimikę twarzy. W razie potrzeby Kot wygrzebuje z pamięci najmniejszy szczegół i jest w stanie udzielić drobiazgowej odpowiedzi na zaskakujące pytania.
Kot sprawdza się jako człowiek interesu. Wiedzie mu się w działalności komercyjnej, handlu nieruchomościami i walutą, transakcjach giełdowych i operacjach finansowych. Potrafi na kilometr wywęszyć dobry interes, jest przenikliwy i zjawia się zawsze tam, gdzie trzeba i w odpowiednim czasie, a spośród wielu możliwości wybiera akurat to, co przyniesie mu największy zysk lub inną korzyść. Jego spryt i szybka orientacja w sytuacji w połączeniu z umiejętnością negocjowania i zawierania opłacalnych umów nawet w warunkach pozornie beznadziejnych, pozwala Kotu piąć się na szczyty służbowej hierarchii szybko i pewnie. Koty często robią błyskotliwe kariery. Niezależnie od tego, jakim zaszczytem honoruje go los i z jakiej wysokości przychodzi mu spaść, zawsze spada na cztery łapy.
Najchętniej wykonywane przez nie zawody to: filozof, działacz religijny i dyplomata. Koty stają się również znakomitymi dekoratorami, antykwariuszami, aktorami, adwokatami, specjalistami PR, maklerami giełdowymi i handlowcami. Nie brak między nimi mistyków, okultystów, historyków, archeologów, badaczy obcych kultur i… projektantów mody.
W latach Kota przyszli na świat: Konfucjusz, Marcin Luter, Józef Stalin, Fidel Castro, Anna Boleyn (żona króla Henryka VIII, który kazał ściąć jej głowę), królowa Francji Maria Antonina (też straciła głowę na szafocie), Eva Peron, Albert Einstein, Artur Toscanini. Z polskich znanych osób: Kazimierz Pułaski, Józef Piłsudski, Maria Curie, Tadeusz Mazowiecki i Jan Krzysztof Bielecki. Największa liczba „kocich” sław to przedstawiciele świata kultury i sztuki, m.in.: Edith Piaf, Harry Belafonte, Siergiej Prokofiew, Orson Welles, Peter Falk, Agatha Christie i Artur Miller. Polskę reprezentują w tym gronie: Hanka Bielicka, Jerzy Blikle, Wojciech Karolak, Szymon Kobyliński, Tadeusz Kantor, Krzysztof Zanussi i Zbigniew Cybulski.
Co może przynieść obecny rok Kota?
Zdaniem astrologów–optymistów miękki, łagodny zajączek lub puszysty kot nie czyni człowiekowi nic złego. Więc rok, któremu patronują, zapowiada się spokojniejszy od poprzednich, wręcz sielankowy. Zamiast zapalczywości, kłótliwości i chęci szkodzenia innym, dominujących zwłaszcza w życiu politycznym, królować powinna rozwaga, łagodność i harmonia w kontaktach z innymi ludźmi. Wyciszą się emocje w niektórych skłóconych rodzinach i konfliktujących małżeństwach. Rok, któremu patronuje kot, wyprowadza wiele osób z tarapatów finansowych. Udane małżeństwo lub miłość, dobre zdrowie i uczciwie zarobione pieniądze – to wszystko droga, jeśli nie do szczęścia, to do spokoju, dobrego stanu ducha, stabilizacji..
Zdania pesymistów nie przedstawiamy w przekonaniu, że klucz do pomyślności jest w nas samych. Nie należy tylko chodzić ciągle z głową w chmurach, być zakłopotanym i nerwowym. Taki stan ducha nie sprzyja sukcesom. Rok Kota daje nadzieje na bliższe więzi z przyjaciółmi oraz lepsze, spokojniejsze życie. |