tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Bezpieczeństwo nad wodami

Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych.
Najlepsze do pływania, kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane - kąpieliska strzeżone przez służby ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, mostach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach.
- Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujesz.
- Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników WOPR, którzy pełnią dyżur na kąpielisku.
- Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich.
- Nie wchodź do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest czerwona flaga.
- Nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego.
- Nie niszcz znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona.
- Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku.
- Nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem.
- Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody - zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna.
-W trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest ci ona potrzebna.
- Pływając nie oddalaj się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku.
- Staraj się nie pływać sam - możesz poprosić kogoś, aby cię obserwował w trakcie pływania.
- Korzystając z kąpielisk nadmorskich unikaj miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony - możesz się tam natknąć na: gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.
- Zwracaj uwagę na innych kąpiących się - ktoś może potrzebować Twojej pomocy.
- Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc - powiadom Ratownika WOPR.
- Stale doskonal swoje umiejętności pływackie.
Może jednak się zdarzyć, że w trakcie pływania znajdziesz się w sytuacji wymagającej umiejętności samoratownictwa. W sytuacji zagrożenia nie wpadaj w panikę - dalej prezentujemy typowe niebezpieczeństwa związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodami oraz sposoby radzenia sobie w trudnej sytuacji.
1) Kurcze mięśni - spowodowane zmęczeniem mięśni i niską temperaturą, wykonaniem gwałtownego ruchu. Objawiają się silnym bólem, uniemożliwiają pływanie.
- zachowaj spokój, postaraj się rozciągnąć bolący mięsień, skorzystaj z pomocy innych osób.
2) Nadmierne wychłodzenie organizmu - spowodowane długotrwałym pływaniem w zimnej wodzie. Objawia się uczuciem zimna, dreszczami, gęsią skórką, zasinieniem skóry. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości, senność, zatrzymanie krążenia.
- natychmiast wyjdź z wody, wysusz i ogrzej ciało, okryj się ciepło. W sytuacji, gdy nie możesz wyjść z wody zapobiegaj utracie ciepła - nie zdejmuj ubrania, przyjmij pozycję kuczną, wzywaj pomocy.
3) Zachłyśnięcie się wodą - objawy to krztuszenie się, kaszel, utrudnienie oddychania.
- zachowaj spokój, kaszel ułatwia usunięcie przeszkody w drogach oddechowych. Skorzystaj z pomocy przyborów pływackich oraz pomocy innych osób.
4) Wyczerpanie sił pływaka - spowodowane zbyt długim pływaniem, niedostosowaniem możliwości kondycyjnych do wysiłku. Objawia się ogólnym osłabieniem, zmęczeniem oraz niemożnością kontynuowania pływania.
- Należy spokojnie położyć się na wodzie na plecach, oddychać spokojnie i odpoczywać. Skorzystaj z pomocy innych osób.
5) Poruszanie się w wodzie o silnym prądzie - silny prąd rzeki, morza może oddalić pływaka od brzegu i uniemożliwić mu powrót. Istnieje niebezpieczeństwo uderzenia w napotkane przeszkody.
- Staraj się nie płynąć pod prąd, poddać się sile wody i wypłynąć ze strefy działania prądów. Na morzu próbuj płynąć wzdłuż brzegu. Na rzece staraj się ułożyć w pozycji na plecach z nogami skierowanymi do przodu lub osłaniaj ciało przed urazami trzymając ręce przed sobą. Wzywaj pomocy.
6) Silne falowanie zakłóca rytm pływania, może być przyczyną zachłyśnięcia.
- Połóż się na wodzie, pozwól unosić się fali, odpoczywaj. Staraj się płynąć na grzbiecie fali. Unikaj pływania, gdy fale są zbyt silne.
7) Miejsca bagniste - należy położyć się na wodzie, odpłynąć od miejsca bagnistego.
8) Wodorosty powodują nieprzyjemne wrażenia dotykowe. Staraj się nie panikować - nerwowe ruchy sprzyjają zaplątaniu się w roślinność wodną.
- Połóż się spokojnie na wodzie - najlepiej na plecach, ostrożnie wypłyń z niebezpiecznej strefy, wykonując płytkie i spokojne ruchy. Wodorosty należy rozplątać spokojnie i powoli.
9) Zmiany głębokości wody - morskie prądy tworzą naprzemiennie płycizny (rewy) i głębie (rowy). Przy wklęsłym brzegu na zakolu rzeki powstaje niebezpieczna głębia, a przy wypukłym - płycizny.
- Należy przestrzegać informacyjnych znaków ostrzegawczych, początkujący pływacy powinni unikać kąpieli w miejscach gwałtownego spadku dna.
10) Wywrotka jednostki pływającej - w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo ludziom - sprawdzić stan liczebny załogi, wyposażyć w sprzęt ratunkowy.
- Jeśli łódź utrzymuje się na wodzie pozostajemy przy niej i wzywamy pomocy (próbujemy postawić jednostkę), gdy łódź tonie odpływamy od niej.
Jeśli zamierzasz spędzić wolny czas żeglując, korzystaj z poniższych porad:
1. Przed każdym wypłynięciem na jezioro sprawdź stan techniczny łodzi, żagli, steru i olinowania.
2. Wskazane jest, aby załoga założyła kamizelki asekuracyjne.
3. Przygotuj właściwie sprzęt ratunkowy (koło z rzutką, kamizelka ratunkowa) - możesz go potrzebować podczas akcji "Człowiek za burtą".
4. Przygotuj kotwicę (około 25 m liny)
5. Przed wypłynięciem zapoznaj się z komunikatami dotyczącymi prognozy pogody w rejonie pływania.
6. Miej żagle przygotowane do refowania.
7. Staraj się pływać tam, gdzie nie ma oznaczonych mielizn i kamieni.
8. Przy bardzo silnych wiatrach należy odpowiednio zrefować żagle.
9. W przypadku, kiedy jacht potrzebuje pomocy wywieś na topie masztu (przy użyciu fału) koło ratunkowe lub kamizelkę ratunkową.
10. Jeżeli wieje bardzo mocno należy schronić się do portów bezpieczeństwa. W razie konieczności rozważ i zaplanuj alternatywny środek transportu - to lepszy sposób niż rozbicie lub wywrotka jachtu.
11. Zwróć uwagę czy łódź, którą czarterujesz jest ubezpieczona - to ważne w przypadku uszkodzenia jednostki.
12. W razie problemów na wodzie wezwij pomoc korzystając z numeru alarmowego 112 lub telefonu ratunkowy nad wodą 601 100 100. Zabezpiecz aparat telefoniczny przed zamoczeniem.
Pamiętaj! Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udzielą ci odpowiedzi na pytania dotyczące Twojego bezpieczeństwa nad wodami.
Podczas opracowania materiału wykorzystano strony internetowe Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, straży pożarnej, policji oraz innych organizacji ratowniczych.
Opracowanie:
Henryk Janus
instruktor ratownictwa WOPR,
Andrzej Kodura ratownik WOPR

W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »