tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Z psem za granicę


Osoby wyjeżdżające za granicę, które planują zabrać ze sobą czworonożnego pupila, muszą odpowiednio przygotować swojego zwierzaka do wyjazdu. Wyjeżdżające z Polski psy, koty, czy fretki koniecznie muszą posiadać paszport. Taki dokument jest ważny na terenie Unii Europejskiej oraz Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu. Wyjeżdżając do innych państw trzeba załatwić jeszcze więcej formalności.
Paszporty dla zwierząt wystawiają upoważnieni do tego lekarze weterynarii. W tym celu jednak najpierw trzeba czworonoga zaszczepić przeciwko wściekliźnie i wszczepić mu mikroczip z numerem identyfikacyjnym. Zostanie on umieszczony w paszporcie. Lekarz wystawiający paszport jednocześnie wypełnia dołączony do paszportu druk z danymi zwierzęcia i jego właściciela. Wypełniony druk w ciągu 7 dni jest wysyłany do Okręgowej Izby Lekarsko?Weterynaryjnej, która zawarte w druku dane wprowadza do systemu informatycznego. Za wydanie dokumentu trzeba oczywiście zapłacić ? 51 zł, szczepienie i czipowanie to dodatkowe koszty.
Paszport wydawany jest tym zwierzętom, których właściciele posiadają aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Jeżeli zwierzak był zaszczepiony w wieku powyżej 3 miesięcy, będzie mógł przekroczyć granicę dopiero 3 tygodnie po zaszczepieniu. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia zwierzęciu mikroczipa.
Lista przychodni uprawnionych do wydawania dokumentów jest dostępna na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko?Weterynaryjnej www.vetpol.org.pl (w zakładce "paszporty"). W wykazie nie ma jednak przychodni z naszego powiatu, zainteresowane paszportem dla pupila osoby będą więc musiały wybrać się np., do Tomaszowa Mazowieckiego.

W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »