tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Zniesienie meldunku odłożone do 2014 r.

Od dawna mówiło się o tym, że obowiązek meldowania się obywateli w miejscach pobytu czasowego i stałego, ma być niebawem zniesiony jako relikt przeszłości i nie przystający do wynikającej z przepisów konstytucyjnych swobody wolności poruszania się w naszym kraju. Nic z tego. Z odbytego 10 lutego w Sejmie drugiego czytania rządowego projektu ustawy o ewidencji ludności wynika, że plany te zostaną odłożone na kolejne lata, tj. co najmniej do roku 2014.
Sprawa była wcześniej rozpatrywana na sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, gdzie posłowie po rozpatrzeniu pierwotnej wersji projektu ustawy, zrezygnowali z pomysłu wprowadzenia zamiast meldunku tylko rejestracji.
Oznacza to, że nadal trzeba będzie zgłaszać zameldowanie i wymeldowanie z miejsca pobytu stałego, co projekt nowej ustawy o ewidencji ludności określa jako zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.
Obowiązkiem meldunkowym objęty będzie również pobyt czasowy, czyli przebywanie w tej samej lub innej miejscowości, lecz pod innym adresem przez okres 3 miesięcy. Zameldowanie i wymeldowanie trzeba będzie dokonać w ciągu 30 dni od przybycia do danego miejsca lub jego opuszczenia. Pewnym uproszczeniem i ułatwieniem ma być to, że wymeldowanie będzie możliwe także poprzez meldunek w nowym miejscu pobytu.
W natłoku różnych, sprzecznych ze sobą informacji medialnych sygnalizujących zniesienie tego obowiązku, warto wiedzieć, że taki obowiązek nadal istnieje, a jego zaniechanie jest wykroczeniem, za co grożą sankcje karne wynikające z przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »