tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć


Jak bezpiecznie przetrwać burzę?

Najbezpieczniejszym miejscem na przetrwanie burzy jest wnętrze mieszkania, czy domu. Kiedy za oknem trzaskają pioruny, jeśli nie musimy, najlepiej nie wychodźmy na zewnątrz.
Zamknięci w czterech ścianach możemy czuć się bezpieczni, ale musimy powziąć pewne kroki. Przede wszystkim należy wyłączyć z sieci wszystkie urządzenia elektryczne (m.in. telewizor i komputer). Tym sposobem uchronimy nasz sprzęt przed ewentualnym uderzeniem pioruna w sieć napowietrzną bądź stację transformatorową. Nie wolno zapomnieć o odłączeniu od telewizora np. anteny satelitarnej. Uderzenie pioruna poza uszkodzeniem sprzętu może również porazić osobę, przebywającą w jej pobliżu. ? Zawsze wyłączam wszystkie urządzenia elektryczne w domu. W ten sposób zabezpieczam sprzęt przed uszkodzeniem, ale przede wszystkim chronię moje zdrowie. Uderzenie pioruna zawsze może spowodować awarię podstacji i spowodować przebicie prądu ? ostrzega dr Włodzimierz Pawlak z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Warto też zabezpieczyć przedmioty na tarasach i balkonach, które mógłby porwać wiatr. Trzeba też pozamykać wszystkie okna i drzwi.
? Nie polecam podziwiania burzy z okna, a tym bardziej balkonu. Niektórzy są przekonani, że znajdując się w sąsiedztwie wysokich budynków są bezpieczni. Jednak wystarczy, że piorun uderzy w budynek obok i siła uderzenia może nas porazić ? mówi ekspert z UŁ.
Te wskazówki są bardzo proste i stosując je na pewno będziemy bezpieczni.
Co zrobić jednak, w sytuacji gdy burza zastanie nas poza domem. Tutaj już wachlarz właściwych zachowań jest bardzo zróżnicowany.
W trakcie podróży samochodem, trzeba się zatrzymać w bezpiecznym miejscu, z dala od drzew, stalowych konstrukcji, reklam, słupów energetycznych, rusztowań i co najważniejsze pozostać w środku pojazdu. W przypadku uderzenia pioruna, prąd spłynie po karoserii, nie penetrując wnętrza. Samochód należy do jednego z najbezpieczniejszych miejsc do przetrwania burzy.
W znacznie większych opałach będziemy w sytuacji, kiedy burza zastanie nas w szczerym polu. ? Nie wolno chować się pod pojedynczymi drzewami. Pioruny zazwyczaj uderzają w najbardziej wystający element krajobrazu. Najlepiej przykucnąć lub usiąść, ale nie na ziemi tylko na plecaku bądź torbie, które mogą stanowić dobry izolator. Natomiast jeśli w pobliżu jest jakiś las, to trzeba skierować się w jego stronę. Korony drzew będą dla nas parasolem ochronnym. Pamiętajmy jednak o zjawisku napięcia krokowego. Nie robimy normalnych kroków, tylko szybkie, krótkie kroki ? tłumaczy W. Pawlak.
Jeszcze bardziej niebezpieczna może być burza na akwenie wodnym. Wtedy bezwzględnie i jak najszybciej należy skierować się do brzegu. Woda jest doskonałym przewodnikiem elektryczności.
Burza może być śmiertelnym niebezpieczeństwem również w górach. Symptomy zwiastujące w górach pogorszenie pogody to m.in. czerwony wschód słońca, szybko od północnego lub południowego zachodu napływające cirrusy (wysokie chmury pierzaste) i w końcu jednolity front chmur.
W razie zaskoczenia nawałnicą trzeba jak najszybciej opuścić szczyt, grań lub punkt wystający ponad otoczenie. ? Wyładowanie atmosferyczne wybiera zawsze najkrótszą drogę, dlatego piorun zawsze uderza w górną część wzniesienia. Trzeba, więc możliwie szybko zejść w niższe partie gór, ale nie zbiegać w panice, bo można spaść w przepaść. Oczywiście unikać metalowych elementów, tj. łańcuchów w Tatrach, czy na Babiej Górze. Najlepiej znaleźć jakieś zagłębienie w skale i się pod nim schronić. Usiąść, najlepiej na torbie lub plecaku, żeby nie dotykać ciałem skały ? wyjaśnia ekspert z UŁ.
Mokre skały są doskonałym przewodnikiem prądu. Na schronienie należy wybrać takie miejsce, które odległe jest o co najmniej metr od skały. Jej szczyt powinien być co najmniej 5 razy wyższy od naszej skulonej postaci.
Zdarza się, że turyści chowają się przed burzą w małych grotach w płytkich zagłębieniach, które mimo wszystko nie są bezpieczne. Stojąc u wejścia do groty, możemy stać się niejako pomostem, który właśnie wybierze sobie prąd. Odległość między sufitem groty, a naszą głową, powinna wynosić co najmniej trzy metry, a odległość ciała od ściany metr. W niższych, nie skalistych, osłoniętych koronami drzew górach najlepiej zejść do wąwozu lub doliny.
Zarówno w górach jak i na bardziej równinnym terenie podczas burzy powinniśmy wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne takie jak komórki czy odtwarzacze mp3. Nie używać metalowych przedmiotów, tj. wędek, kijów golfowych, nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach. Natomiast osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć.

Burze magnetyczne
Odnotowany kilka dni temu wybuch na Słońcu może być odczuwalny również na Ziemi. Chmury naładowanych elektrycznie cząstek wyrzucane przez naszą macierzystą gwiazdę w przestrzeń kosmiczną mogą stanowić zagrożenie dla infrastruktury energetycznej, komputerów, urządzeń GPS, a nawet systemów obronnych. Wzmożona aktywność Słońca ma spowodować w 2013 r. burze magnetyczne, odczuwalne na Ziemi. Takie zjawiska mogą uszkodzić satelity telekomunikacyjne, nawigację samolotów, linie energetyczne, a nawet zmniejszyć dokładność systemów nawigacyjnych. Zdarzają się jednak bardzo rzadko. Ostatnie wystąpiło 22 lata temu. W 1989 r. silna burza magnetyczna spowodowała wielką awarię linii przesyłowych w Kanadzie. Prądu zostało pozbawionych 6 milionów mieszkańców. Eksperci już opracowują strategie na wypadek dotarcia do Ziemi, spodziewanych w ciągu najbliższych lat burz magnetycznych, które mogą również skutkować zmianami klimatycznymi. ? Spokojnie, to są tylko dywagacje i założenia, na wypadek gdyby zjawisko to przybrało duże rozmiary. Zupełnie nie ma się czego bać. Wybuchy na Słońcu miały niewielkie rozmiary. Zakłócenia pola magnetycznego Ziemi nie będą dla nas groźne, ani odczuwalne, dostrzegalne tylko w skali globalnej ? wyjaśnia dr Włodzimierz Pawlak.


ag   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »