tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Trzeba się pospieszyć, niebawem koniec kredytów z dopłatą rządową

To już ostatnia szansa, pozostało niespełna 60 dni na złożenie w banku stosownych dokumentów o rządowe dopłaty w ramach programu mieszkaniowego ?Rodzina na swoim?. Tylko do końca bieżącego roku banki mogą przyjmować wnioski o kredyt w tym programie.
Przypomnijmy najważniejsze zasady udzielania kredytów z dopłatami. Z dofinansowania mogą skorzystać rodziny i osoby samotne wychowujące dzieci oraz single, o ile nie posiadają na własność nieruchomości mieszkalnej. Przez pierwsze 8 lat kredytowania można liczyć na dopłatę blisko połowy odsetek od kredytu zaciągniętego w rodzimej walucie. Powierzchnia mieszkań nie może przekraczać 75 mkw. (w przypadku singli 50 mkw.). Zaś powierzchnia domu nie może być większa niż 140 mkw. Dofinansowanie wypłacane jest do 70 mkw powierzchni domu i 50 mkw. powierzchni mieszkania (w przypadku singli 30 mkw. mieszkania). Wymagany limit wiekowy kredytobiorcy 35 lat (nie dotyczy osób wychowujących samotnie dzieci). Wymaganie to uznawane jest za spełnione w przypadku rodzin, w których przynajmniej jeden z małżonków ma maksymalnie 35 lat. Cena metra kwadratowego nieruchomości nie może przekroczyć wartości publikowanych co kwartał przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Są one wyższe dla rynku pierwotnego (deweloperskiego) niż dla wtórnego. W województwie łódzkim (pozostałe miasta poza Łodzią, a więc także i dla Opoczna) wynoszą one w IV kw. br. odpowiednio dla rynku pierwotnego (deweloperskiego) 3538,50 zł/mkw, i dla rynku wtórnego ? 2830,80 zł/mkw.
Ostateczne wygaszenie programu RNS było już od dawna zapowiadane przez rząd i to nie jest żadną tajemnicą. Bardziej niepokojące dla młodych ludzi jest to, że w to miejsce nie proponuje się nic nowego o podobnych co wygaszany program korzyściach, co by mogło istotnie pomóc i wesprzeć najmłodsze pokolenie rodaków w zdobyciu własnego kąta. Wiadomo, że w kuluarach rządowych trwają prace nad zastąpieniem obecnego programu RNS innym alternatywnym programem pomocy dla młodych. W założeniu ma to być tworzenie społecznych grup mieszkaniowych, coś na kształt dawnych TBS?ów, dających wsparcie dla osób, które nie mają szans na uzyskanie kredytu mieszkaniowego. Zdobycie mieszkania na własność tą drogą odbywałoby się poprzez comiesięczne dopłaty do czynszu, określonych kosztami budowy kwot, po spłaceniu których mieszkanie przechodziłoby na własność. Głośno mówi się także o programie dopłat do kredytów hipotecznych, dla nieruchomości, które spełniają określone standardy energetyczne. Pomoc w tym zakresie ma dać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Ale to wszystko dopiero są przymiarki i założenia na przyszłość, wszystko zależeć będzie od stanu kasy budżetowej i kondycji finansowej państwa na najbliższe lata. Póki co warto skorzystać z ostatnich możliwości jakie mlodym daje program dopłat budżetowych RNS, to już naprawdę ostatni moment na podjęcie decyzji skorzystania z tego programu.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »