tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Większość z nas trzyma w domu środki przeciwbólowe, przeciwgrypowe i odkażające. Leki na żołądek i na katar, syropy, plastry, bandaże. Tak na wszelki wypadek. W domowych apteczkach znajdują się również leki pozostałe po niedokończonych kuracjach. Przechowywane długo, tracą przydatność. Wtedy powstaje problem, co z nimi zrobić.
- Do śmietników z odpadami komunalnymi nie powinniśmy ich raczej wyrzucać - uważa Anna Ulrych z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Przeterminowane leki traktowane są jako niebezpieczne odpady. Mimo utraty daty ważności, ich składniki zachowują aktywność i są szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska.

Przed laty przeterminowane i nie całkiem zużyte opakowania leków przyjmowały z powrotem apteki. Jednak już od dłuższego czasu, ich właściciele odsyłali swoich klientów z kwitkiem, gdy ci przynosili im przeterminowane medykamenty. - Nie mamy już obowiązku odbierania przeterminowanych leków od pacjentów. Teraz do utylizacji przeznaczamy tylko te leki, które straciły datę ważności do użytku, a znajdują się w naszej aptece - dowiedzieliśmy się w jednej z tomaszowskich aptek. - Mamy podpisaną umowę z firmą, która się tym zajmuje, ale koszty utylizacji są tak wysokie, że nie opłaca nam się przyjmować jeszcze leków od pacjentów.
W regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy miasta Tomaszowa Maz. możemy przeczytać, że w pojemnikach na odpady komunalne zabrania się gromadzenia m.in. gruzu, gorącego popiołu, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych, rozpuszczalników i... przeterminowanych leków. Przy selektywnej zbiórce odpadów szklanych opakowań farmaceutycznych zabrania się też wrzucać do pojemników na opakowania szklane, a do pojemników na opakowania z tworzyw sztucznych - tworzyw sztucznych pochodzenia medycznego. Co w takim razie przeciętny Kowalski ma zrobić z przeterminowanymi lekami ze swojej apteczki? Do tej pory mógł je teoretycznie przynieść do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, który mieści się na skraju miasta przy ul. Majowej. Tylko tak naprawdę komu chciałoby się chodzić taki szmat drogi, aby zanieść tam kilka opakowań niepotrzebnych lekarstw. Zwłaszcza, gdy ich posiadaczami najczęściej są osoby starsze i schorowane. Efekt był taki, że leki i tak najczęściej lądowały razem z odpadami komunalnymi w jednym pojemniku.
Od września ta sytuacja ma się nieco poprawić. Przybędzie w mieście punktów, w których będziemy mogli pozbyć się starych lekarstw. - W tym tygodniu podpisaliśmy umowy z wybranymi aptekami na terenie miasta, które ustawią u siebie pojemniki na przeterminowane leki - mówi Barbara Misiurska, naczelniczka Wydziału Inżyniera Miasta. - Miasto sfinansuje zakup pojemników i utylizację leków.
Na razie pilotażowym programem, który potrwa do końca tego roku objętych zostanie pięć aptek w różnych punktach miasta. Będą to apteki: Salubris z ul. Dzieci Polskich 28, Primula z ul. Jana Pawła II 6, Polifarm z Konstytucji 3 Maja 1/3, apteka przy ul. Mireckiego 88 oraz Centrum z pl. Kościuszki 9. Ta ostatnia zbierać będzie również termometry rtęciowe.

Jak zapewnia naczelnik Misiurska, jeśli będzie zainteresowanie mieszkańców, program będzie kontynuowany i być może rozszerzony o inne punkty apteczne.


MarMajs    
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »