tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Uwaga na pułapkę w kredycie "Rodzina na swoim"

Kupiliście mieszkanie lub dom z pomocą rządowego programu ?Rodzina na swoim?? A może spłacacie raty tego kredytu czynszem z wynajmu tych nieruchomości, mieszkając nadal u tatusia lub mamusi? To uważajcie, bo możecie wpaść w pułapkę. Bank kredytujący może wam wypowiedzieć umowę kredytu i zażądać spłaty całego kredytu oraz zwrotu kwoty stanowiącej równowartość zastosowanych wcześniej dopłat do odsetek.
Przypomnijmy. Kredyt preferencyjny na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego w ramach programu ?Rodzina na swoim? jest kredytem, do oprocentowania którego stosowane są rządowe, 50?procentowe dopłaty do odsetek przez 8 lat od chwili zaciągnięcia kredytu. Dla wielu rodzin ta forma wsparcia miała istotne znaczenie przy zakupie własnego lokum. Program ten jednak jest stopniowo wygaszany i z końcem 2012 r. przestanie istnieć i nie będzie się można nim podeprzeć przy zakupie mieszkania po tej dacie. Powodem są znane już powszechnie kłopoty finansowe państwa.
Pewne ograniczenia zostały już wprowadzone w lipcu ubiegłego roku, konkretnie nowelizacją ustawy o finansowym wsparciu rodzin w zakupie własnego mieszkania z 15 lipca 2011 r. M.in. ograniczenia te dotyczą zdarzeń i czynności cywilnoprawnych dokonywanych po 31 sierpnia 2011 r., tj. po wejściu w życie nowelizacji ustawy.
Jeżeli więc kredytobiorca korzystający ze wsparcia na podstawie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabyciu własnego mieszkania, w okresie otrzymywania dopłat, wynajął lub wynajmie po 31 sierpnia 2011 r. finansowane kredytem mieszkanie z dopłatą rządową osobom trzecim, objęty jest rygorem ograniczeń wprowadzonych wspomnianą nowelizacją programu. Ma tu miejsce zmiana sposobu użytkowania lokalu na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, czego konsekwencją jest zaprzestanie dopłat do odsetek kredytu. Kredytobiorca jest w takim przypadku zobowiązany do pisemnego powiadomienia banku kredytującego o fakcie wynajęcia mieszkania lub domu, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zdarzenia. Niewykonanie tego obowiązku skutkuje wypowiedzeniem przez bank umowy kredytu preferencyjnego i postawienie wynikającej z umowy kredytu wierzytelności w stan natychmiastowej wymagalności. Spowoduje to także konieczność zwrotu kwoty stanowiącej równowartość zastosowanych wcześniej dopłat. Czym to grozi młodym ludziom na starcie życia nie trzeba bliżej objaśniać.
Warto w tym miejscu uspokoić wszystkich tych, którzy zdecydowali się na dokonanie czynności wynajmu przed okresem wejścia w życie nowelizacji przepisów, tj. przed 31 sierpnia 2011 r.
Ze względu na zasadę niedziałania prawa wstecz, przypadki takie nie podlegają rygorom ograniczającym. Dla tych zaś, którym podobne koncepcje chodzą po głowie dla podreperowania swojego budżetu, niech to będzie mówiąc językiem klasyka filmowego, materiał do przemyślenia.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »