tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Nie radzisz sobie z czynszem? Zamień mieszkanie

Z powodu nie najlepszej sytuacji na naszym lokalnym rynku pracy, rosnących kosztów utrzymania mieszkania i podwyżkami opłat za media, coraz więcej osób ma problemy z terminową płatnością czynszów. I niestety ta tendencja nie maleje, a wręcz przeciwnie w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych, w zasobach komunalnych, dłużników przybywa z dnia na dzień, rosną ich zobowiązania z tytułu opłat.
Niektórzy z nich próbują wyjść z opresji sprzedając swój dotychczasowy większy lokal i kupując mniejszy. Ale nie jest to łatwe, bo większość tych lokali obciążona jest kredytem bankowym, a dodatkowo nasz lokalny rynek obrotu mieszkaniami z powodu kryzysu prawie zamarł. Jednocześnie zarządcy budynków zaostrzyli politykę windykacyjną wobec lokatorów zalegających z opłatami. Co więc w tej sytuacji ma zrobić osoba, która wpadła w pułapkę zadłużenia czynszowego?
Zamiana mieszkania może być dobrym sposobem na ucieczkę przed podwyżkami czynszu i rosnącymi kosztami utrzymania mieszkań w budżetach domowych. Może to także być sposób na poprawę swojej sytuacji materialnej i wygenerowanie oszczędności na przyszłość.
Jak pokazują doświadczenia innych miast, chętnych na taką usługę przybywa i będzie ich coraz więcej, w miarę jak pogarsza się zdolność płatnicza i kredytowa Polaków (liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych systematycznie spada). Prognozy analityków mówią o skurczeniu się rynku mieszkaniowego w najbliższych dwóch latach o 20?40% dotychczasowych obrotów.
Tymczasem zamiana nie wymaga zwykle zapożyczania się w banku, bo np. mieszkanie 40?metrowe można zamienić na większe dopłacając 30?40 tys. zł. W dobrych układach takie kwoty łatwiej pożyczyć od banku, zaoszczędzić lub pożyczyć od rodziny.
Przy zamianie oszczędza się także na kosztach notarialnych i prowizjach, bo strony się dzielą zazwyczaj kosztami na połowę. Niższe są także podatki, bo 2% płaci się tylko od różnicy w cenie, a nie od wartości całego mieszkania.
Dla zadłużonych zaś w razie zamiany na mniejsze lub w gorszej lokalizacji, daje to szansę na zapłacenie długów z nadwyżki w rozliczeniach oraz ucieczkę przed licytacją lub eksmisją i posiadanie mieszkanie na jakie ich w danej chwili stać.
W niektórych miastach dla lokatorów w zasobach komunalnych za skorzystanie z takiej możliwości proponuje się przeniesienie do lokali mniejszych i tańszych, umarzając w zamian 80% zaległości.
Przy lokalach własnościowych branych na kredyt, pamiętajmy o możliwości przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość. Sposób realizacji zamiany uzależniony jest wówczas od procedur banku, który wyceni zdolność kredytową i lokal będący przedmiotem zamiany. Zwolnienie hipoteki nastąpi po przedstawieniu prawomocnego odpisu z księgi wieczystej z wpisaną hipoteką na nieruchomości będącej przedmiotem zamiany.
Ten sposób rozwiązania swoich problemów mieszkaniowych adresowany jest nie tylko do ludzi młodych i w średnim wieku, ale także seniorów. Młodym trudno to zrozumieć, ąle seniorzy często nie chcą nawet o tym słyszeć. Istnieje nawet takie powiedzenie, że starych ludzi podobnie, jak starych drzew się nie przesadza.
Warto jednak przekonać emerytów, że zamiana mieszkania na mniejsze i tańsze może być najlepszym rozwiązaniem przy ich siermiężnych rentach i emeryturach, co pozwoli zwolnić środki na konieczne w tym wieku inne wydatki związane z opieką socjalną i zdrowotną Poprawić to może także ich bezpieczeństwo bytowe i uzyskanie jakiegoś zastrzyku gotówki na podreperowanie zdrowia czy drobne przyjemności życiowe, których dotychczas wychowując dzieci nie zaznali.
Tym bardziej, że nie znajduje żadnego uzasadnienia sytuacja, gdy np. w 60?, 70?metrowym mieszkaniu żyje osoba, której nie stać na lepsze jedzenie, zakup koniecznych leków, czy dodatkową opiekę pilęgniarską, bo lwią część emerytury pochłaniają wydatki czynszowe, a emerytura jeszcze ze starego portfela.
Oczywiście osobom takim ktoś powinien pomóc w rozwiązaniu tych dylematów, najlepiej gdyby była to najbliższa rodzina. Ale życie dostarcza wielu przykładów, że jest inaczej. Tacy samotni ludzie żyją obok nas, często schorowani, z dala od rodziny, zamknięci w swoich iluś tam metrach kwadratowych, przydzielonych w czasach, gdy państwowe mieszkanie otrzymywało się nieodpłatnie.
Dzisiaj, gdy dzieci dorosły i wyjechały w świat za chlebem, ci ludzie pozostali w tych samych mieszkaniach jak przed laty i borykają się z kosztami ich utrzymania, bo ich nie stać na bieżące utrzymanie. Wielokrotnie też nie mają siły wejść z parteru na czwarte piętro i odwrotnie. Czy może im ktoś w tym wszystkim pomóc?
W niektórych miastach i gminach stworzono dla tych osób i nie tylko, szczególnie w zasobach komunalnych, specjalne biura zamiany mieszkań pomagające w tego typu procedurach. Zatrudnione tam osoby pomagają nieodpłatnie w kojarzeniu chętnych na zamianę, doradzają w rozliczeniach, prowadzą obsługę transakcji zamiany aż do aktu notarialnego itp. Może by i u nas warto z tych doświadczeń skorzystać, bo niewątpliwie potrzeba taka istnieje.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »