Gdy komornik licytuje nieruchomośćCzasy są trudne i coraz więcej osób i podmiotów gospodarczych, którzy przeinwestowali lub wpadli w pułapkę kredytową, upada i bankrutuje. Gdy wierzyciele zaczynają się domagać ściągnięcia swoich należności, wtedy najczęściej do akcji wkracza komornik sądowy i dochodzi do licytacji majątku dłużnika. Najczęściej nieruchomości, jako że te są rynkowo najbardziej wartościowe.
Przed wystawieniem nieruchomości na licytację jej wartość rynkowa jest szacowana przez rzeczoznawcę majątkowego. Cena licytacji nieruchomości na pierwszym terminie licytacji wynosi trzy czwarte sumy jaką oszacował rzeczoznawca. Jest to równocześnie najniższa kwota, za jaką można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji.
Gdy pierwsza licytacja nie wyłoni nabywcy i zakończy się bezskutecznie, organizowana jest druga licytacja w innym terminie. I wtedy cena cena wywoławcza obniżana jest do dwóch trzecich sumy oszacowania. Przed samą licytacją, najpóźniej w dniu ją porzedzającym, należy wpłacić wadium, zwane także rękojmią, w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania. Osobom, które nie przystąpią do licytacji lub przystąpią, ale nieruchomości nie licytują, wadium jest zwracane. Wadium tego który zwycięży w licytacji jest zaliczane na poczet ceny nabycia.
Jeżeli i w drugim terminie licytacji nie znajdzie się nabywca, a żaden z wierzycieli nie zdecyduje się na przejęcie nieruchomości na własność, to egzekucja z nieruchomości jest umarzana. Kolejną egzekucję z tej samej nieruchomości można wszcząć po upływie 6 miesięcy.
W razie umorzenia egzekucji komornik ma obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, prowadzonej w wydziale ksiąg wieczystych właściwego rejonowo dla położenia nieruchomości sądu, lub o usunięciu wniosku o wszczęciu egzekucji ze zbioru dokumentów.
Nie wszycy wiedzą, że najtaniej można kupić nieruchomość na tzw. uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Taka egzekucja dotyczy niezabudowanej nieruchomości gruntowej lub zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano, w myśl przepisów budowlanych, zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie uzyskano zezwolenia na użytkowanie budynku. Wówczas cena w pierwszym terminie wynosi trzy czwarte sumy oszacowania, a w drugim połowę sumy oszacowania. Wtedy to już są prawdziwe okazje.
Warto wspomnieć, że od niedawna funkcjonuje ogólnopolski portal internetowy www.licytacje.komornik.pl na którym można szukać wszelkich informacji o prowadzonych licytacjach komorniczych, nie tylko nieruchomości, ale także innych składników majątkowych (pojazdy, sprzęt agd., maszyny, dzieła sztuki, antyki itp.). |