tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Źródło ropy na Kysucach

W miejscowości Korňa, położonej obok miasta Turzovka, leżącego w słowackim regionie zwanym Kysuce, od dawien dawna biło źródło ziemnego oleju skalnego, czyli ropy naftowej.
Początkowo mieszkający tu ludzie nie mieli pojęcia co z tym niezwykłym zjawiskiem począć. Wypływająca ze szczeliny w ziemi ciecz była brudna, cuchnąca, gęsta i nie nadawała się do picia. Jej walory lecznicze były raczej wątpliwe. Później udało się im odkryć, że nieznaną ciecz można wykorzystać z powodzeniem jako źródło światła i ciepła. Tutejszą ropę nabierali więc do wiader i wykorzystywali do ogrzewania i oświetlania swoich przybytków.
Po pierwszej wojnie światowej próbowano podjąć eksploatację źródła na skalę przemysłową. W Korni rozpoczęto więc prace wiertnicze. Ludzie w dolinie uwierzyli, że bogate źródła ropy mogą im pomóc i wyciągnąć z panującej wokół biedy. Dobrze poznali i przekazywali sobie nawzajem prawie bajkową historię druciarza z niedalekiej wioski Vysoká, który odszedł z rodzinnych stron w poszukiwaniu chleba i lepszych warunków życia. Był nim Imrich Dotčár, który dzięki ropie naftowej stał się jednym z najbogatszych mieszkańców regionu Kysuce i być może Słowacji. Jako młody czeladnik druciarski w XIX w. zawędrował do Rosji, aby nabyć potrzebne doświadczenie i umiejętności. Później otworzył własny zakład druciarski i osiągnął znaczny kapitał, który mu umożliwił skończyć z dotychczasowym rzemiosłem i zająć się przedsiębiorczością.
W Samarze nad Wołgą (dawniej Kujbyszew) otrzymał pozwolenie na budowę i eksploatację miejskiego oświetlenia z wykorzystaniem lamp naftowych. Potrzebny surowiec sprowadzał początkowo ze Stanów Zjednoczonych. Później jednak zapewnił sobie jego dostawy z łatwiej dostępnych, bliższych i tańszych źródeł rosyjskich. Sam również zakupił kilka źródeł ropy na polach naftowych przy Baku. Nadwyżki ropy eksportował do USA. Jako bogaty człowiek wspaniałomyślnie świecił codziennie mieszkańcom Samary jedną godzinę bezpłatnie za co wdzięczni mieszkańcy nadali mu przydomek „pana światła”. Ropa naftowa stała się źródłem jego bogactwa.
Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Korni wpatrywali się w źródło ropy naftowej z oczekiwaniem i nadzieją w sercu. Czekało ich jednak tylko wielkie rozczarowanie. Początkowo nic nie zapowiadało nieszczęścia. Wiertła dotarły na głębokość około trzystu metrów. Rozpoczęto wydobywanie ropy i z wykonanego otworu wiertniczego wydobyto jedynie około 10 ton ropy. Niestety w maju 1921 roku wydobywający się z otworu wiertniczego gaz ziemny zapalił się, spłonęły urządzenia wiertnicze, przedsiębiorcy zbankrutowali. Z ogniem i dymem rozwiała się nadzieja ludzi na lepsze życie.
Źródło w Korni jest wyjątkowo ciekawym, ciągle aktywnym, naturalnym, powierzchniowym wyciekiem ropy naftowej, któremu towarzyszy emisja gazu. Z głębi ziemi wydostaje się parafinowa ropa z niską zawartością siarki, stosunkowo wysoką zawartością olejów, niewielką ilością węglowodanów aromatycznych i substancji asfaltowo–smołowych. Źródło zajmuje powierzchnię ok. 0,171 ha i od 1984 roku objęte zostało ochroną, jako pomnik przyrody.
Z Korni, którą zamieszkuje ok. 2200 mieszkańców, prowadzi też droga na miejsce mariańskich pielgrzymek na wzgórzu Živčáková.


Waldemar Ireneusz Oszczęda   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »