tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pięcioosobową ekipę z własnym dojazdem ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Wspólnota mieszkaniowa nie wszystko może

Problem miejsc parkingowych i parkowania wokół budynków wielorodzinnych na naszych osiedlach staje się coraz bardziej palący. Chętnych do parkowania jest z reguły znacznie więcej niż dostepnych miejsc parkingowych. W efekcie mieszkańcy parkują swoje pojazdy na miejscach do tego nie przeznaczonych, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając przejazd karetek pogotowia ratunkowego, technicznego, śmieciarek czy straży pożarnej.
Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe próbują rozwiązywać ten problem na różne sposoby w celu zdyscyplinowania mieszkańców. Ostatnio w mediach warszawskich opisano przypadek dotyczący jednego z osiedli, gdzie wspólnota mieszkaniowa, próbując uporać się z tym problemem, podjęła uchwałę ustalającą regulamin parkowania pojazdów. Ustalał on opłatę za parkowanie na miejscu do tego nie przeznaczonym. W celu wyegzekwowania tej opłaty mieszkańcy upoważnili zarząd wspólnoty, aby wynajął firmę ochraniarską i aby firma ta zakładała na takie samochody blokady na koła. Zdaniem mieszkańców tego bloku był to jedyny sposób, aby ustalić do kogo należy nielegalnie zaparkowane auto i od kogo ściągnąć opłatę. Podstawą prawną tych działań miały być przepisy o zastawie rzeczy, który jak wiadomo służy zabezpieczaniu należności.
Jeden z lokatorów tego bloku zaskarżył uchwałę wspólnoty do sądu. Sąd okręgowy, który rozpoznawał sprawę w pierwszej instancji uznał, że wspólnota mieszkaniowa ma prawo w taki sposób dyscyplinować lokatorów. Jednak sąd apelacyjny nie podzielił tego stanowiska i uznał, że wspólnota nie ma prawa stosowania tak drastycznych sankcji (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2009 r. ? sygn. akt ACa 1124/08). Zdaniem sądu apelacyjnego ani przepisy o własności lokali, ani przepisy kodeksu drogowego nie dają wspólnocie takiego prawa, mimo że teren wspólnoty można uznać za teren prywatny. Prawo do zakładania blokad na pojazdach mają tylko policja i straż miejska.
Według sądu zakładanie blokad nie może wynikać z przepisów o zastawie rzeczy, Do ustanowienia zastawu konieczna jest bowiem umowa z właścicielem, a uchwała mówiła o użytkowniku pojazdu. Poza tym zastaw wymagałby wydania rzeczy.
Wyrok ten ma praktyczne znaczenie i rozwiewa plany i zamiary, także niektórych wspólnot na naszym terenie, borykających się z problemem parkingów. Zatem wydaje się, że jedynym sposobem wyjścia z impasu parkingowego, pozostaje szukanie wolnej przestrzeni wokół budynków na poszerzenie parkingów lub konstrukcje budowlane naziemne lub podziemne.
Oby to jednak nie odbywało się kosztem tak potrzebnej zieleni i drzewostanu, otaczających nasze budynki wielorodzinne. Blokowiskom potrzebny jest tlen, a ten najlepiej zapewnia zieleń. Najlepiej możemy przekonać się o tym w okresie letnim, kiedy w skwarne i upalne dni słońce od rana do wieczora penetruje nasze mieszkania a każdy skrawek zieleni za oknem daje ożywczy chłód i schronienie przed słońcem, którego tego lata chyba nie mamy w nadmiarze. Ale przecież lato jeszcze ciągle trwa.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »