Zanim wyjedzieszZima w tym roku wyjątkowo nas oszczędza, nie ma śniegu, zasp, kolein. Z zimowych zjawisk dokucza nam tylko od czasu do czasu śliskość na drogach, zaszronione nad ranem szyby, nisko zawieszone słońce (potrafiące oślepić) i krótki dzień. Pozytywne jest to, że dnia już nam zaczyna przybywać, ale zanim znacząco się wydłuży ? starajmy się planować podróż w ten sposób, by jak najdłuższy etap przebyć w dziennym świetle.
Przed podróżą warto odwiedzić stronę www.gddkia.gov.pl. w zakładce ?Serwis dla kierowców?, by zobaczyć mapę z aktualnymi i prognozowanymi warunkami drogowymi w Polsce. Pomoże nam to tak zaplanować trasę, by ominąć miejsca, gdzie prowadzone są np. roboty drogowe.
Zanim rodzina wsiądzie do samochodu, należy sprawdzić jego stan: ogumienie, ciśnienie w oponach, poziom płynów w silniku. Bagaż powinien być równomiernie rozłożony w bagażniku. Wewnątrz pojazdu nie powinny turlać się po podłodze butelki lub dziecięce zabawki. Kierowca powinien być wypoczęty, by mógł skupić się na prowadzeniu. W trakcie jazdy nie je, nie pije, nie rozmawia przez telefon, nie wysyła SMS?ów. Na te czynności przyjdzie czas na postoju, który warto sobie robić co 2 godziny. Jeśli jedziemy daleko, należy zaplanować przynajmniej jeden dłuższy wypoczynek.
Mimo łagodnej zimy należy być przygotowanym na rozmaite niespodzianki. Pozornie czarna nawierzchnia może okazać się pokryta cieniutką warstwą lodu, szczególnie w miejscach ocienionych, w pobliżu zbiorników wodnych, na wiaduktach i w lasach. Zbliżając się do takich miejsc warto zdjąć nogę z gazu. Zimą nie wykonuje się gwałtownych manewrów ? nie przyśpiesza się, nie hamuje itp. Należy absolutnie przestrzegać odległości od pojazdu poprzedzającego, biorąc poprawkę na wydłużoną drogę hamowania. Z tego też powodu do skrzyżowań, przejazdów kolejowych i świateł podjeżdżamy wolniej, wcześniej rozpoczynając hamowanie.
W okresie świątecznym na drogach będzie jeździć znacznie mniej tirów, ale na pewno będą się pojawiać. Nie podjeżdżajmy do nich zbyt blisko, bo z dachów mogą spaść na nasz samochód kawałki lodu.
Mimo że jak na razie brak jest zimowego puchu, nie można być pewnym, że raptem się nie pojawi. Ostatecznie ? jest grudzień, mamy zimę.
No i najważniejsze: święta to okres rodzinnych spotkań i biesiadowania. Jest okazja, by wypić kilka kieliszków z teściami, szwagrami itd. Nikt nie broni wypić kierowcy, o ile nie będzie jechał następnego dnia. Czasami nawet ośmiogodzinny wypoczynek nocny jest zbyt krótki, by organizm spalił całkowicie alkohol. A jazda na kacu jest tak samo niebezpieczna, jak po kielichu. Należy więc odpowiednio wcześnie odejść od stołu, skoro następnego dnia ma się wieźć swoich najbliższych.
PS Wszystkim zainteresowanym przypomnieniem (poznaniem?) zasad bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych polecam stronę: www.drogizaufania.pl. |