tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Pożyczasz pieniądze to sporządź umowę

Jan i Stanisław to dwaj koledzy z tego samego podwórka. Znają się od dziecka, razem się wychowywali, razem chodzili do szkoły. Jan był świadkiem na ślubie swego przyjaciela. Przyjacółmi byli od zawsze. Do czasu.
Momentem przełomowym w ich przyjaźni był dzień, w którym Jan pożyczył swemu przyjacielowi brakujące 20 tys. zł na zakup maszyny budowlanej do jego działalności. Miała to być pożyczka na kilka tygodni. Bez żadnej pisemnej umowy, no bo jakżesz domagać się od swojego przyjaciela czegoś takiego na piśmie. To przecież sprawa honoru i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. I to był podstawowy błąd, który zaprowadził obu do niedawna przyjaciół na salę sądową.
Pożyczanie znajomym, a nawet w rodzinie, znacznych kwot pieniężnych bez pisemnej umowy, to może być kamień w wodę na ich rychłe odzyskanie. I wielekroć nie jest to problem uczciwości pożyczkobiorcy, ale jego zdolności finansowych, obecnych i w przyszłości do spłaty długu. Długi są coraz bardziej obecne w naszym życiu. Ludzie nie płacą bo wyraźnie brak im pieniędzy na spłatę zaciągniętych zobowiązań, stracili pracę, albo wpadli w kłopoty finansowe z powodu nadmiernych lub nie trafnych inwestycji.
Statystyki Krajowego Rejestru Długów podają, że liczbę naszych rodaków mających problemy z płatnościmi rachunków lub rat kredytowych czy pożyczek, można już właściwie liczyć w setkach tysięcy osób i liczba ta ciągle rośnie. Jak więc zachować się w sytuacji, gdy komuś z rodziny lub znajomych nie można odmówić pożyczki?
Podstawę stanowi zawarcie umowy na piśmie. To trudne psychologicznie, ale w razie kłopotów ze zwrotem, mamy dużą szansę na jego odyskanie, bo mamy na to dowód materialny w postaci umowy. Można i trzeba przekonać osobę, której się pożycza, że to nie tylko zwykła formalność, ale wręcz obowiązek wynikający z przepisów polskiego prawa. Kodeks cywilny mówi, że przy pożyczkach powyżej 500 złotych dla celów dowodowych powinno się taką umowę sporządzić na piśmie.
Co powinno być w takiej umowie? Kilka podstawowych rzeczy. Kto pożycza, komu, ile, kiedy pieniądze powinny być oddane i co się będzie działo, gdy w oznaczonym terminie pożyczkodawca swoich pieniędzy nie otrzyma. Gdy takiej umowy nie ma, to właściwie pożyczkodawca ma niewielkie szanse na wygraną w sądzie, bo wtedy w sądzie jest słowo przeciwko słowu i liczenie na doświadczenie życiowe sądu. Aby mieć szanse na wygraną trzeba mieć świadków, pokwitowania, przelewy bankowe itp. dowody pożyczki. Gdy takich dowodów brak, to właściwie możemy spisać nasze wierzytelności na straty. Pozostanie tylko żal, że przez własne lenistwo lub niewiedzę straciliśmy czasami z takim trudem wypracowane pieniądze. A bywa, że jak pokazuje ten przykład i wieloletnie przyjaźnie.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »