tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Księżyc w pełni zaćmiony

Nie lada gratkę będą mieli w najbliższą środę miłośnicy obserwacji astronomicznych ? wieczorem nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca widoczne na naszym terenie praktycznie od początku do końca.
Wieczorem i w nocy 15 na 16 czerwca nastąpi całkowite i jedyne w tym roku zaćmienie Księżyca obserwowalne z terenu Polski. Zacznie się jeszcze pod horyzontem, w związku z czym naszym oczom ukaże się wschodzący, nieco już zaćmiony Księżyc na rozjaśnionym jeszcze przez zachodzące Słońce niebie. To będzie z pewnością obfitowało w ciekawe ujęcia zaćmienia na tle różnobarwnego nieboskłonu, więc jeśli tylko pogoda dopisze warto pokusić się o wykonanie kilku zdjęć. O ile nie będzie chmurnej nocy, czeka nas oglądanie krwawego, względnie rdzawego Księżyca. Trudności w obserwacji fazy początkowej może jednak spowodować długi czerwcowy dzień i rozświetlone przez Słońce niebo.
Fazę całkowitą będzie można obserwować na wysokości kilku stopni nad horyzontem. Najlepsze warunki będą mieli obserwatorzy z południowo?wschodnich rejonów Polski, gdyż tam Księżyc będzie w maksymalnej fazie zaćmienia (godz. 22.13) około 10o nad horyzontem. Najmniej, bo tylko na 4o wzniesie się Księżyc w północno?zachodniej części kraju. W naszym regionie maksimum zaćmienia o godz. 22.12.26 widoczne będzie 7o nad horyzontem na azymucie 146. Jako ciekawostkę warto dodać, że całe zjawisko przebiegnie w granicach trzynastego gwiazdozbioru zodiaku, czyli w Wężowniku (między Skorpionem a Strzelcem).
Szkoda tylko, że radość miłośników zaćmień mącić będzie fakt, iż zjawisko nastąpi niespełna tydzień przed letnim przesileniem, a czerwcowe Słońce długo po późnym zachodzie rozświetlać będzie niebo. Zaćmienie całkowite potrwa aż godzinę i 41 minut! Dłuższe od niego było jedynie całkowite zaćmienie Księżyca 16 lipca 2000 roku.
Ostatnie zaćmienie Księżyca było widoczne w Polsce 21 grudnia 2010 roku, jednak można było obserwować jedynie początek zjawiska (Księżyc zaszedł w czasie jego trwania). Następne całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi w dniu 10 grudnia 2011 roku. Nie będzie widoczne u nas, maksimum przypadnie na 6 minut przed wschodem Księżyca o godz. 15.38. Na całkowite zaćmienie Księżyca widoczne w całości z obszaru Polski trzeba będzie czekać do 28 września 2015 roku.
Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem, do którego dochodzi, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem, a Księżycem. Księżyc wtedy wchodzi w cień Ziemi. Zdarza się jednak, że Księżyc, mimo iż znajduje się po przeciwnej niż Słońce stronie Ziemi, nie wchodzi w jej cień. Jest to spowodowane faktem, że orbita Księżyca i płaszczyzna ekliptyki (orbita Ziemi wokół Słońca) nie leżą w jednej płaszczyźnie. Inklinacja Księżyca, czyli nachylenie płaszczyzny jego orbity w stosunku do płaszczyzny ekliptyki wynosi nieco ponad 5 stopni. W związku z tym Księżyc w swej drodze po orbicie wokół Ziemi przecina płaszczyznę ekliptyki w dwóch punktach zwanych węzłami. Warunkiem wystąpienia zaćmienia Księżyca jest znalezienie się naszego naturalnego satelity podczas pełni w okolicy węzła. W innym wypadku Księżyc przesuwa się ponad lub poniżej cienia Ziemi. Aby doszło do zaćmienia, pełny Księżyc nie musi znajdować się dokładnie w węźle. Jest tu pewien margines polegający na tym, że cień Ziemi w odległości 385 tysięcy kilometrów jest około 2,5 razy większy niż Księżyc.
Jeżeli Księżyc krążąc dookoła Ziemi przejdzie cały przez stożek cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne przez pewien czas w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Cała powierzchnia Księżyca jest wtedy ciemna i jest to całkowite zaćmienie Księżyca. Jeżeli tylko część Księżyca przesunie się przez stożek cienia całkowitego Ziemi, następuje zaćmienie częściowe. Jeżeli Księżyc przesunie się tylko przez stożek półcienia Ziemi, nazywamy to zaćmieniem półcieniowym.
Całkowite zaćmienie Księżyca w środę 15 czerwca będzie miało następujący rozkład jazdy według czasu letniego.
* początek zaćmienia półcieniowego: 19.25 (Księżyc pod horyzontem, niewidoczny),
* początek zaćmienia częściowego: 20.23 (nadal niewidoczny, zachód Słońca o 20.29),
* początek zaćmienia całkowitego: 21.22 (już nad horyzontem w naszym regionie),
* maksimum zaćmienia: 22.13,
* koniec zaćmienia całkowitego: 23.03,
* koniec zaćmienia częściowego: 00.02,
* koniec zaćmienia półcieniowego: 01.01.
Momenty zjawisk dla poszczególnych regionów mogą różnić, podajemy więc wschody Księżyca w wybranych miastach: Rzeszów 20.35; Katowice 20.49; Wrocław 21.01; Warszawa 20.51; Poznań 21.09; Olsztyn 21.03; Gdańsk 21.14; Szczecin 21.25 (czas letni).

Na postawie Wikipedii i innych źródeł w sieciUkład ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca


erg   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »