tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

„Rodzina na swoim” nie dla opocznian

Wszystko wskazuje na to, że kończy się dla mieszkańców naszego miasta mozliwość skorzystania z rządowych dopłat do kredytów mieszkaniowych w ramach programu „Rodzina na swoim”. Rządowe plany zmian w tym programie, praktycznie wykluczają nasze opoczyńskie rodziny z udziału w tym programie. A to skutkiem zmiany kryteriów, które spełnić muszą lokale podlegajace programowi. Zmiany mają wejść z początkiem II kwartału br. Dla wielu naszych rodzin kredyt mieszkaniowy z dopłatami stanie się nieosiągalny.
Przypomnijmy. Wprowadzony ustawą z dnia 6 września 2006 r. program „Rodzina na swoim”, o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, miał w założeniu wspomóc gospodarstwa domowe w nabywaniu własnych mieszkań. Państwo przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu dopłacało do 50% należnych bankowi odsetek.
Jak można się dowiedzieć na stronach internetowych programu www.rodzinanaswoim.pl, w całym dotychczasowym okresie funkcjonowania programu skorzystało z tej możliwości ponad 40 tys. polskich rodzin na niebagatelna sumę ok. 7 mld zł. Wśród tych rodzin także wiele rodzin opoczyńskich.
Stosowany dotychczas system dopłat stanowił również duże możliwości dla młodych małżenstw, ponieważ w przypadku braku zdolności kredytowej wnioskodawców, istniała również możliwośc przystąpienia do programu członków najbliższej rodziny. Podnosiło to zdolność kredytową zainteresowanych i można było się ubiegać o wyższe sumy kredytowe. Dotychczas można było się ubiegać o dopłaty przy zakupie mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, czyli od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych, jak i na rynku wtórnym, czyli z drugiej ręki.
W nowej wersji programu zablokowano możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym, oraz obniżono cenę jednostkową metra kwadratowego, za jaką można kupić lokal. Ma ona wynosić 3700 zł/m2. Ponieważ system deweloperski w naszym mieście, tak jak w wielu innych mniejszych miejscowościach naszego powiatu, praktycznie nie funkcjonuje, gdyż brak na naszym rynku budowlanym firm budujących nowe mieszkania, to można przyjąć, że program „Rodzina na swoim” stanie się dla opocznian w nowym kształcie bezużyteczny.
Co prawda niewielką ilość mieszkań na obecną chwilę buduje na ulicy Partyzantów w Opocznie firma budowlano–remontowa, ale planowane do oddania w br. 27 mieszkań to praktycznie ilość śladowa, biorąc pod uwagę, że cena ofertowa tych mieszkań wynosi od 4000 do 5000 zł/m2, czyli powyżej planowanego limitu cenowego 3700 zł/m2. Zresztą na dziś w ofercie tej firmy pozostaje ok. 10 mieszkań, pozostałe zostały już zarezerwowane. Jak mówią specjaliści, po ostatnich podwyżkach VAT wybudowanie nowego mieszkania w cenie poniżej 3700 zł/m2 jest praktycznie nierealne, zachowując dotychczasowy poziom marż deweloperów i oczekiwaną rentowność.
Warto dodać, że w warunkach opoczyńskich na rynek wtórny zakupu mieszkań kierowanych było dotychczas prawie 100% pieniędzy z kredytów w ramach tego programu (w skali kraju 60%). Nie wiadomo jeszcze dokładnie od kiedy zmiany w programie „Rodzina na swoim będą obowiązywać”. Wszystko wskazuje jednak na to, że nastapi to od II kwartału br., ponieważ limity programu, ceny mieszkań i stawki referencyjne, decydujące o wysokości dopłat ustalane są co kwartał. No cóż, mieszkanie dla młodych staje się luksusem. Za jakiś czas i to, jak się wydaje, będzie poza zasięgiem młodych ludzi.
Cały program „Rodzina na swoim”, wg rządowych przymiarek ma definitywnie zakończyć się z dniem 31 grudnia 2012.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »