tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Czy warto dzisiaj być filantropem?

Sytuacja gospodarcza w kraju jaka jest każdy widzi. Delikatnie mówiąc nie najlepsza. Nic więc dziwnego, że wiele osób, szczególnie tych młodszych w poszukiwaniu lepszego życia wyjeżdża za granicę. Wyjazd za granicę rodzi dylemat: co zrobić z mieszkaniem ? sprzedać, wynająć, czy może użyczyć komuś w zamian za opiekę i bieżące utrzymanie mieszkania? Ci, którzy by zdecydowali się na tę ostatnią opcję, czyli użyczenia, mogą się mocno zdziwić.
Pani Irena, mieszkanka sąsiedniego z nami powiatu, kilka lat temu wyjechała do Francji. Tam tymczasowo mieszkała, tam pracowała. W kraju zostawiła mieszkanie, w którym mieszkał jej dorosły syn z pierwszego małżeństwa wraz ze swoją rodziną. Ale i on w końcu wyemigrował za matką.
Mieszkanie przez jakiś czas stało puste, wlaścicielka bała się, że wynajmie komuś z kim później może mieć kłopoty z wyprowadzką np. wielodzietna rodzina, niepełnosprawny, inwalida itp. A sprzedawać nie chciała ? nigdy nie wiadomo jak będzie człowiekowi na obczyźnie, a tu w kraju zawsze swój własny kąt.
Kierując się współczuciem, postanowiła ostatecznie na 2 lata oddać mieszkanie w nieodpłatne użytkowanie znanej sobie rodzinie, w zamian za opłaty i rachunki za media. Czyli oddać w tzw. użyczenie. I wszystko było dobrze do czasu, gdy lokator tego mieszkania wszedł w konflikt z sąsiadem o psa, którego ten posiadał. Powodem konfliktu były psie odchody pozostawiane często na klatce.
Na skutek sąsiedzkiego donosu ? ?wiedzą sasiedzi na czym kto siedzi? ? fiskus wszczął postępowanie sprawdzające, w wyniku czego nakazał właścicielce mieszkania zapłacić podatek od tej wartości czynszu, który właścicelka mieszkania dostawałaby, gdyby je wynajęła w tym okresie.
Wniosek z tego taki, że dzisiaj nawet fiskus nie uwierzy, że ktoś może być filantropem i oddać obcemu mieszkanie do użytku za darmo. Co innego komuś z najbliższej rodziny, wtedy by można mówić o użyczeniu. Ale gdy użyczający każe biorącemu w użyczenie zapłacić koszty utrzymania lokalu ? użyczenie przestaje być użyczeniem, a staje się najmem. A ten jest opodatkowany.
Zaiste, jak cienka być musi dzisiaj granica między tym co w naszym przekonaniu jest dobre, a tym od czego nam przyjdzie zapłacić podatek.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »