tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Będą wzmożone kontrole zwolnień lekarskich

Lekarze wystawiający najwięcej zwolnień lekarskich oraz ci, którzy najczęściej z nich korzystają będą w pierwszej kolejności poddani wzmożonym kontrolom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W pierwszym półroczu tego roku tomaszowski oddział ZUS wydał na zasiłki 49 mln 977 tys. 280 zł. To o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2008 roku.

Pracownikom zagrożonym zwolnieniem z zakładu pracy o wiele bardziej opłaca się iść na chorobowe niż na bezrobocie. Bezrobotny dostaje 575 złotych zasiłku, a chory aż 80 proc. swojej dotychczasowej pensji. Nic zatem dziwnego, że w dobie kryzysu (zwłaszcza na początku tego roku) zwolnień przynoszonych do ZUS było o wiele więcej niż w ubiegłym roku. W czasie wakacji liczba lewych zwolnień również wzrasta, bo niektórzy chcą sobie np. przedłużyć urlop i wyjechać na saksy za granicę. - Mam 26 dni urlopu wypoczynkowego, biorę jeszcze miesiąc bezpłatnego, a resztę uzupełniam zwolnieniem i wyjeżdżam do pracy do Szwecji - przyznaje jeden z naszych czytelników, który chce pozostać anonimowy.
Celem zapowiadanych kontroli ZUS jest właśnie powstrzymanie wypłacania zasiłków chorobowych ludziom zdrowym, którzy wykorzystują je niezgodnie z przeznaczeniem.
- Kontrole w ZUS były i są prowadzone na bieżąco, tyle tylko, że w najbliższym czasie będą intensywniejsze. Na pewno jednak nie uda nam się skontrolować wszystkich zwolnień w stu procentach, bo jest to fizycznie niemożliwe - mówi Grażyna Sobolewska, naczelniczka Wydziału Organizacji tomaszowskiego oddziału ZUS. Kontrolerzy przyjrzą się dokładniej zwolnieniom, w których występują błędy oraz o nietypowej długości, czyli takim, gdy zazwyczaj na daną przypadłość choruje się tydzień, a ktoś ma zwolnienie np. na miesiąc. Kontrolowane będą też zwolnienia składane do ZUS w okresie dłuższym niż przysługujące ustawowo 7 dni (powyżej siódmego dnia zasiłek chorobowy obniżany jest z urzędu o 25 proc.). ZUS zwróci też uwagę na tych, którzy idą na zwolnienia w czasie okresu wypowiedzenia. Badana będzie dokumentacja medyczna, na podstawie której lekarz wystawił zwolnienie. Kontrolerzy odwiedzą chorych w ich domach. Każdy z nich powinien posiadać przy sobie upoważnienie do przeprowadzania kontroli wydane przez dyrektora tomaszowskiego oddziału ZUS. Oddział ten obejmuje powiaty: tomaszowski, opoczyński, rawski, skierniewicki, piotrkowski, bełchatowski i radomszczański. Pracy więc przed kontrolerami sporo, tym bardziej, że pod ich lupy trafią nie tylko ubezpieczeni, ale również i lekarze. - Kontroli poddani zostaną zwłaszcza ci z nich, którzy wystawiają więcej zwolnień lekarskich niż inni.- A jest ich w powiecie tomaszowskim sporo i to z różnych specjalności - dodaje Grażyna Sobolewska.
Jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości w wystawianiu zwolnień lekarskich, lekarzowi może zostać cofnięte upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Przewiduje to artykuł 60 ustawy z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa. - Taki lekarz będzie mógł dalej leczyć, ale nie będzie mógł wystawiać zwolnień, przynajmniej przez pewien czas - mówi Sobolewska.
W ostatnim czasie jednak takich decyzji w tomaszowskim ZUS nie podjęto, choć w pierwszym półroczu 2009 roku wykryto 273 zwolnienia, gdzie była źle udokumentowana choroba, zwolnienie wystawiono zdrowej osobie lub przy wypełnianiu druku popełniony został błąd. Na razie ograniczano się do upomnień, rozmów i szkoleń.
Od początku tego roku tomaszowski ZUS skontrolował 294 osoby pod względem zasadności wykorzystywania zwolnień lekarskich. To o 366 mniej niż w tym samym czasie w 2008 roku. W wyniku tych kontroli 5 osób zostało pozbawionych zasiłku (w I półroczu 2008 - 16). - Jeżeli ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, to takiemu ubezpieczonemu zabiera się zasiłek chorobowy, czasami musi też zwrócić nienależnie pobraną część. Jeśli lekarz orzecznik bada zsadność zwolnienia i w dniu badania ubezpieczonego stwierdzi, że jest on zdrowy, to od następnego dnia zasiłek nie przysługuje mu i musi wrócić do pracy - wyjaśnia Grażyna Sobolewska. W wyniku cofnięcia zasiłków ZUS zaoszczędził w pierwszych sześciu miesiącach tego roku 53 tys. 819 zł (analogicznie w 2008 r. - 42 tys. 724 zł). Wzmożone kontrole mają przynieść Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych jeszcze większe oszczędności.
Jak informuje Gazeta Prawna ZUS pracuje także nad nowym systemem wystawiania zwolnień lekarskich, chcąc w ten sposób uzyskać większą kontrolę nad krótkimi zwolnieniami lekarskimi, które obecnie praktycznie nie podlegają sprawdzaniu. Ma to polegać na tym, że lekarz, zamiast wypełniać papierowe druki ZUS ZLA, skorzysta z elektronicznych dokumentów. Po zalogowaniu się na specjalnym portalu w ZUS wprowadzi tylko dane ubezpieczonego i jego firmy. Wybierze też numer choroby i termin niezdolności do pracy. Takie elektroniczne zwolnienie będzie natychmiast zarejestrowane w systemie ZUS i przesłane wszystkim pracodawcom opłacającym składki za daną osobę. Eksperci chwalą pomysł, ale powątpiewają w jego szybką realizację.


MarMajs    
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »