tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Biznes na kółkach, czyli pomysłowość rodaków nie zna granic

Nie zalecam naśladownictwa, ale wreszcie coś optymistycznego, co mnie utwierdza w przekonaniu, że nie zginiemy, póki w narodzie kwitnie taki duch przedsiębiorczości. Przeżyliśmy sanację, przeżyliśmy okupację i wygląda na to, że przeżyjemy biurokrację, póki tak będziemy sobie radzić z problemami machiny urzędniczej jak niektórzy nasi rodacy.
Rzecz działa się nie tak dawno w jednym z miast w Wielkopolsce. Jeden z kandydatów na biznesmena, zmęczony długotrwałą potyczką z organami architektury powiatowej w staraniach o pozwolenie na budowę obiektu budowlanego pod swój biznes przy jednej z ruchliwych ulic tego miasta, długo kombinował jak tu ominąć biurokratyczne procedury legalizacyjne zamierzonej inwestycji, aż wpadł na genialny, jak mu się wydawało, pomysł. Otóż zakupił leciwy barakowóz, zarejestrował go jako pojazd mechaniczny, wykupił polisę OC dla tego pojazdu, obił go blachą i po pewnych przystosowawczych robotach budowlanych, postawił go jako przybudówkę na wynajętym gruncie, przy ścianie jednego z budynków wspólnotowych w miejscu natężonej komunikacji ciągu pieszego. Interes, gry na automatach, kręcił się nieźle, ale do pewnego momentu, dopóki lokatorzy sąsiadującego budynku nie poskarżyli się na częste rozróby i burdy w otoczeniu tego obiektu, szczególnie w późnych godzinach wieczornych.
Na skutek skargi, powiatowy, a następnie wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, wydał decyzję nakazującą rozbiórkę blaszanej przybudówki na kołach. Zdaniem ww. organów, obiekty na kołach tzw. barakowozy, są zaliczane do tymczasowych obiektów budowlanych (art. 3 pkt 5 prawa budowlanego) i mieszczą się w kategorii budowli.
Sprawa oparła się w sądzie, który podzielił stanowisko organów budowlanych, że przybudówka, z uwagi na jej faktyczny okres użytkowania (120 dni) oraz brak wymaganego pozwolenia na budowę, powinna być rozebrana.
Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, orzekający w tej sprawie (wyrok z 6 lipca 2011 r. sygn. akt IV SA/ PO/151/11), w odniesieniu do takich obiektów jak barakowozy, przyczepy i inne obiekty na kołach, przez ich wybudowanie rozumie się już samo dostarczenie takiego obiektu oraz jego postawienie na gruncie, z ewentualnym wykonaniem pewnych przystosowawczych robót budowlanych.
Mimo wszystko chylę czoła przed inwestorem mającym takie parcie na swój biznes i bądź co bądź nietuzinkowy sposób walki z hydrą naszej biurokracji. Tyle tylko, że odbyło się to w kolizji z obowiazującym prawem. Ale przyznacie państwo, że zasługujemy w pełni na wyróżniające nas spośród innych nacji ?Polak potrafi?, w dobrym znaczeniu tego hasła. Bez żadnej analogii i podtekstów do innego znanego naszej mentalności pojęcia ?kombinować?.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »