tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Rok Wenus

W poniedziałek, 21 marca, dokładnie o godz. 0:21:54 czasu zimowego, Słońce wejdzie w punkt równonocy wiosennej w gwiazdozbiorze Barana – w tym momencie zacznie się astronomiczna wiosna i nowy rok zwrotnikowy. Dla miłośników wróżb i horoskopów równocześnie rozpocznie się nowy rok astrologiczny, który tym razem będzie rokiem Wenus. Przypominamy, że zgodnie ze starożytną formułą, opartą na geocentrycznym modelu wszechświata, każdy rok w siedmioletnim cyklu pozostaje pod opieką jednej z głównych planet tego systemu. Pojęcie planet jako regentów rocznych rozwinęło się w Babilonie, którego mędrcy twierdzili, że to właśnie planety a nie znaki zodiaku mają największy wpływ na ludzi i wydarzenia na Ziemi.
Chaldejczycy, jak nazywano mieszkańców Babilonii, stworzyli podstawy współczesnej astrologii. Ich dokonaniem jest między innymi ustalenie szyku planet, które opiekują się poszczególnymi latami, miesiącami, dniami, a nawet godzinami w ciągu doby. Według chaldejskiego porządku rokiem 2011 będzie się opiekowała Wenus, rokiem 2012 – Merkury. Nad następnymi latami patronat obejmą kolejno: Księżyc, który jest ostatnim w szyku, Saturn (rozpoczynający nowy cykl), Jowisz, Mars, Słońce i znowu Wenus. Każda z planet miała – według mistrzów gwiezdnej wiedzy – określony wpływ na pogodę, urodzaje, wzrost roślin, a także na upodobanie ludzi do pewnych zajęć, zachowań czy działań.
Wenus na naszym niebie świeci piętnaście razy jaśniej niż najjaśniejsza gwiazda nieba – Syriusz. Pojawia się pod dwiema postaciami – jako Gwiazda Zaranna, czyli Jutrzenka i jako Gwiazda Wieczorna – o zmierzchu. Mieszkańcy Mezopotamii byli już świadomi tego, że jest to jedno i to samo ciało niebieskie… Blask Wenus na niebie zachwyca i zadziwia swą jasnością. Jak przystało na planetę bogini miłości, zdaje się być niewidoczna w blasku dnia. Jej pora to poranek lub wieczór, gdy Słońce jest w okolicy horyzontu. Towarzyszy kochankom, spiskowcom i tym wszystkim, którzy szukają natchnienia o świcie.
Opat Mauritius Knauer z Langheim, twórca „powtarzalnego kalendarza pogody”, tak pisał w XVII wieku o tegorocznej patronce: Wenus to piękna, blado świecąca gwiazda. Obok Słońca i Księżyca jest najczęściej widoczna. Obiega Słońce raz do roku. Jest kobieca, umiarkowana i w każdym aspekcie korzystna. Planeta Wenus była podobno władczynią łagodną i dobroczynną. W latach Wenus natura bujnie rozkwitała, pogoda była łagodna, ciepła, ale niezbyt upalna, wilgotna, lecz niedeszczowa. Ludzie stawali się bardziej skłonni do serdecznych kontaktów, życzliwi i towarzyscy, gościnni i hojni
Rok Wenus, podobnie jak pozostałe lata planetarne, rozpoczyna się wraz z równonocą wiosenną. Jednak – jak twierdzą astrolodzy – wpływ planety noszącej imię najpiękniejszej z antycznych bogiń – pani miłości, radości i wszelkich ziemskich uciech, daje się odczuć już dwa miesiące wcześniej.

Jako regent roku
Wenus w astrologii uchodzi za siłę sprawczą życia, symbol zwycięstwa, sukcesu, szczęścia i miłości. Wraz z Jowiszem i Słońcem tworzy astrologiczną triadę gwiazd dobroczynnych. Patronat Wenus to także potrzeba kontaktu z innymi ludźmi wraz z dążeniem do harmonijnego kształtu tych kontaktów. Jednak podczas jej regencji nie zawsze ludzie mogą liczyć na przyjazne i pozytywne oddziaływanie. Wynika to z dualistycznej natury tej planety. Działając konstruktywnie planeta ta wzmaga zdolność do współpracy, pogodę ducha, uczuciowość, uprzejmość, zalety towarzyskie i koleżeństwo, łagodność i takt, dobry gust i poczucie piękna, wrażliwość na sztukę, urok osobisty i zdolność do silnych czuć, przede wszystkim miłości. Natomiast zły wpływ Wenus eksponuje negatywne cechy: lenistwo, niemoralność, niechlujstwo, brak taktu, nieśmiałość, przewrażliwienie, próżność, sentymentalizm i powierzchowność, a także wulgaryzm.

Pod szczególną opieką Wenus
są wszyscy urodzeni pod znakami Byka i Wagi, a także od 21 marca do 20 marca roku następnego w latach: 1906, 1913, 1920, 1927, 1934, 1941, 1948, 1955, 1962, 1969, 1976, 1983, 1990, 1997 i 2004. Dodatkowo poza głównym patronatem Wenus wspiera urodzonych w trzeciej dekadzie Barana, drugiej Panny, trzeciej Skorpiona i pierwszej Wodnika. U ludzi urodzonych w tym czasie z reguły dominuje dążenie do harmonii życia poprzez stosowanie się do systemu wartości etycznych, a także poczucie piękna i umiejętność jego tworzenia. Dzieci Wenus posiadają urodę i wdzięk osobisty, talenty artystyczne oraz łatwość kontaktów z ludźmi i zwierzętami. Podstawą tych kontaktów nie są jednak logiczne lub racjonalne przesłanki, ale wyłącznie względy emocjonalne i estetyczne. Mimo tylu przymiotów podopieczni Wenus nie są wolni od wad. Między innymi nie mają wybitnej inteligencji, a charakter ich, choć maskują to wrodzonym wdziękiem, jest impulsywny. Poważną wadą ich osobowości jest również upór i pobłażanie sobie. Najsilniejszy wpływ Wenus na charakter zaznacza się w dzieciństwie i młodości – między piątym a dwudziestym trzecim rokiem życia.
Tradycyjnie dniem tygodnia, którym włada Wenus, jest piątek. Jej kolory to różowy, pomarańczowy i brązowy. W dawnych wiekach sporządzano talizmany i amulety, które wspomagały dobroczynne działanie Wenus. Zwykle sporządzano je z różowych kamieni i miedzi, a przedstawiały boginię z rogiem obfitości.

Wpływ Wenus na znaki zodiaku
Niezbyt korzystny dla Baranów – może wywołać zbyt namiętne, a nawet agresywne impulsy oraz wybujałą fantazję nie tylko w miłości i erotyce. Bykom daje silną zdolność do uniesień miłosnych oraz skłonność do sztuki, literatury i teatru. Bliźnięta obdarza elastycznością w postępowaniu i talentem do nawiązywania kontaktów. Raki mogą stać się łagodniejsze i bardziej wrażliwe na piękno natury. Lwy będą miały szczęśliwą rękę do operacji finansowych i poczują silną skłonność do gier i sportu. U Panien pojawia się silna wola oraz skłonność do realizmu i trzeźwej oceny sytuacji. Wiodącymi cechami Wag stają się: dążenie do harmonii, poczucie estetyki, uduchowienie w erotyce. Gwałtowna namiętność i skłonności marzycielskie mogą Skorpionom przysporzyć kłopotów z płcią odmienną. Strzelcy będą bardziej przyjacielscy i uczynni, a Koziorożce wielkoduszni, gościnni i otwarci. Wodniki mimo trudnego roku zyskają szansę spotkania partnera z ich marzeń, spełniającego wszelkie oczekiwania. Ryby będą skłonne do współczucia i gotowe do niesienia pomocy innym.

Pogoda w latach Wenus
Wiosna: zwykle się spóźnia w stosunku do kalendarza, za to jest bardziej wilgotna i umiarkowana, co sprzyja kwitnieniu i wegetacji roślin. Anomalia pogodowe mogą wystąpić na początku maja. W czerwcu możliwe obfite opady. Lato: powinno być upalne i suche, z reguły jednak lipiec bywa deszczowy. Druga połowa lata umiarkowana i średnio wilgotna. Możliwe jednak silne burze. Koniec lata pogodny i ładny. Jesień: na początku ciepła i przyjemna, ale babie lato krótkie, po nim już w październiku liczne opady i chłodne wiatry. Od połowy listopada ochłodzenie i mrozy. Zima 2011/12: Najpierw dość sucho, liczne przymrozki. Od stycznia aura bardziej wilgotna, wietrzna i zmienna. Oprócz śniegu możliwe również częste opady deszczu. Koniec zimy słoneczny, ale zimny, z wiatrem i śniegiem.
Inne prognozy: W roku Wenus zawsze rośnie wiele siana, również drugi pokos jest zadowalający. Jeśli wiosna będzie umiarkowana, należy spodziewać się dużej ilości wiśni, śliwek węgierek i jabłek, mniej będzie gruszek. Winogrona powinny być lepszej, jakości niż w innych latach. Dużo bywa też orzechów, dobre plony daje chmiel. Latem i jesienią może pojawić się więcej niż zwykle szkodników w polu.
Będzie też sporo ryb, mniej tylko pstrągów i łososi. Nie powinni narzekać grzybiarze – zwykle jest dosyć dużo kurek a potem również borowików i jesiennych gąsek.


erg   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »