tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Noworoczne i karnawałowe imprezy i fajerwerki pod specjalnym nadzorem

Głośna muzyka, stukot obcasów i gwar nad naszą głową, czasem krzyki na klatce schodowej i palenie papierosów, w ekstremalnych przypadkach pukanie do naszych drzwi przez rozbawionych imprezowiczów, to wszystko uroki tzw. ?domówek?, które niebawem w wielopiętrowych blokach mogą przerwać monotonię życia tych społeczności.
O ile zazwyczaj jesteśmy tolerancyjni dla nocy sylwestrowej, to jednak przedłużanie się podobnych ?uroków? na cały karnawał spotyka się już z wyraźną dezaprobatą dla hałaśliwych sąsiadów.
Zakłócanie spokoju sąsiadom, a także naruszanie ich prawa do relaksu i wypoczynku,jest wykroczeniem regulowanym przepisami zawartymi w kodeksie wykroczeń. Zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń ?kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny, albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, albo karze grzywny?. Należy pamiętać, że zakłócanie spokojujest ścigane z urzędu, a policja jest zobowiązana podjąć niezwłoczną i skuteczną interwencję. Pierwsz interwencja policji może zakończyć się upomnieniem, ale gdy to nie poskutkuje, może być mandat, albo wniosek do sądu o ukaranie.
W szczególności należy zwracać uwagę na rygorystycznie przestrzegany zakaz palenia papierosów na klatce schodowej, wprowadzony przepisami ustawy z 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia wyraźnie wprowadzają taki zakaz. Straż miejska ma obowiązek zająć się takim zgłoszeniem i wręczyć mandat nawet do 500 zł.
Wzywanie policji czy straży miejskiej na uciążliwych sąsiadów to ostateczność. Najlepszą drogą ograniczenia skłonności sasiadów do hucznych imprez, wydaje się być szczera rozmowa i polubowne rozstrzygnięcie konfliktowych sytuacji.
Oddzielną sprawą jest, utrwalona już jak się wydaje w naszych kręgach kulturowych, tradycja wystrzeliwanych fajerwerków i sztucznych ogni. To znacznie goźniejsze dla otoczenia niż imprezowanie, bo częste są przypadki poparzeń i groźnych dla zdrowia, a nawet życia kontuzji na skutek nieumiejętnego obchodzenia się z tymi produktami.
Skala wypadków z tego powodu jest tak duża, że w niektórych województwach, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo obywateli, wprowadzono zakaz pod groźbą kary grzywny używania petard i fajerwerków na okres świąteczno?noworoczny. Wyjątkowo tylko zakaz nie obowiązuje w noc sylwestrową i wyłączone mają być z niego firmy zajmujące się organizacją pokazów pirotechnicznych.
Żądnym mamony niektórym handlowcom bazarowym przypomnamy, że policjanci i straż miejska mają prawo kontrolować punkty, w których sprzedawane są materiały pirotechniczne. Policjanci w szczególności mają prawo sprawdzać m.in. zezwolenia na sprzedaż fajerwerków i czy sprzedawane petardy mają odpowiednie atesty. Warto także przypomnieć, że osoby poniżej 18 roku życia nie mogą legalnie kupować materiałów pirotechnicznych. Jest to przestępstwo, za które grozi sprzedającemu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
Miłośników tego typu pokazów trzeba przypomnieć, że na każdym opakowaniu powinna znajdować się etykieta w języku polskim z datą ważności i instrukcją obsługi. Najlepszą zaś przestrogą jaką możemy rekomendować, to niekupowanie takich produktów jeśli pochodzą z nielegalnego źródła. Ryzyko takich zakupów może tylko sprowadzić na niejednego amatora pirotechnicznych spektakli lub jego bliskich czy znajomych nieszcęście i zamiast radości iuciechy z pokazów uczynić dramat.
Szczególnej uwadze polecamy rodzicom, opiekunom i wychowacom dzieci i nieletnich, którzy są najczęstszymi ofiarami pirotechnicznych zabaw. To na dorosłych spoczywa ciężar uświadomienia swoim pociechom skutków lekkomyślnej zabawy z petardami i nadzoru nad ich posiadaniem i używaniem przez najmłodszych.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »