tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Gdy kupione mieszkanie nie będzie wydane w terminie...

Mamy zamiar kupić mieszkanie, ale właściciele chcą je opuścić miesiąc po terminie od aktu notarialnego, gdyż kończą budowę własnego domu za uzyskane środki ze sprzedaży mieszkania. Mamy pewne obawy, czy się zgodzić na takie uzgodnienie? Boimy się, że kupowany lokal nie będzie nam wydany w ustalonym terminie, bo być może będą problemy z wyprowadzką zamieszkałych tam osób. Jak się przed tym zabezpieczyć?

To często spotykana sytuacja w transakcjach kupna?sprzedaży mieszkań czy domów i skutki takich uzgodnień są czasami dla kupujących przykre. I nie chodzi tutaj o sam fakt wymeldowania osób dotychczas zamieszkałych w tym lokalu, bo sam meldunek jest tylko czynnością administracyjną i nie daje żadnych praw do lokalu, lecz o ewentualne problemy z wyprowadzką osób, które objęte są ochroną przed eksmisją na bruk np. kobietami w ciąży, nieletnimi, niepełnosprawnymi, inwalidami I grupy itp.
Trzeba sobie zdawać z tego sprawę, że jeszcze nie obeschnie na akcie notarialnym sprzedaży pióro natariusza, a już z tą chwilą następuje przeniesienie własności nieruchomości, gdyż taka umowa jest bezwarunkowa i nie może być traktowana jako ważna pod warunkiem np. zapłaty ceny sprzedaży. Jeżeli więc wydanie mieszkania lub domu ma nastapić w terminie późniejszym po sporządzeniu aktu notarialnego przeniesienia własności, to w akcie notarialnym powinno się znaleźć zobowiązanie dotychczasowego właściciela do wydania lokalu w określonym terminie oraz winien on być zobowiązany do poddania się rygorowi egzekucji komorniczej na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego. Wtedy akt notarialny jest samodzielnym tytułem wykonawczym bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego i po nadaniu mu klauzuli wykonalności będzie mógł być realizowany przez komornika.
Obok tego ustalenia w akcie notarialnym powinno się znaleźć zobowiązanie właściciela do ponoszenia wszelkich kosztów utrzymania tej nieruchomości do czasu jej wydania nabywcy. Możliwym sposobem zabezpieczenia się kupującego może być także ustalenie, że zapłata części lub całości ceny sprzedaży nastapi w terminie późniejszym. To praktycznie gwarantuje nabywcy większą skuteczność i kartę przetargową wydania nieruchomości w ustalonym terminie. Bo wtedy w interesie sprzedającego jest jak najszybsza wyprowadzka, aby uzyskać pieniądze ze sprzedaży.
Trzeba wyraźnie powiedzieć, że rygor egzekucji zawarty w akcie notarialnym, skraca tylko procedurę eksmisyjną, natomiast nie likwiduje zasadniczej ułomności tej procedury jaką jest zakaz eksmisji na bruk osób objętych ochroną. A ta przy braku lokali socjalnych w gminach, może się ciągnąć latami.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »