tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Idą żniwa, uwaga na dzieci!

Kilkulatek wykonujący ciężkie i niebezpieczne prace polowe to wciąż widok, który nie należy do rzadkości. Lekkomyślność i brak wyobraźni dorosłych nieraz doprowadziły do zdarzeń, w których ucierpieli najmłodsi. Tego typu wypadki zdarzają się najczęściej w średniej wielkości gospodarstwach, gdzie nie inwestuje się dużo w sprzęt. Poza tym, prowadzenie ciągnika przez kilkunastolatków wciąż jest postrzegane przez ich ojców?rolników za powód do dumy, bo "oto rośnie młody gospodarz". Rodzice powinni jednak pamiętać, że dzieciom nie powinno się powierzać prac, które mogą być dla nich szkodliwe i niebezpieczne. Należy je angażować tylko do takich czynności, które są odpowiednie do ich sił i możliwości ? dzieci do lat szesnastu mają zakaz kierowania ciągnikami rolniczymi i innymi maszynami samobieżnymi oraz obsługi kombajnów i innych maszyn rolniczych.
Radzimy, aby w okresie wzmożonych prac polowych zapewnić opiekę dzieciom i zorganizować im bezpieczne miejsca zabaw w czasie, gdy rodzice będą zajęci żniwami. Należy zadbać o to aby studnie, szamba i inne niebezpieczne zbiorniki były zabezpieczone przed możliwością dostania się do nich dzieci. Nie należy pozostawiać niebezpiecznych narzędzi stwarzających zagrożenie dla dzieci, a zapałki, detergenty i środki ochrony roślin muszą być zabezpieczone przed dostępem najmłodszych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób transportu pasażerów, zwłaszcza tych najmłodszych. Informujemy, że istnieje zakaz podróżowania na błotnikach, zaczepach, dyszlach i pomostach maszyn. Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu przewożenia pasażerów na załadowanych wozach i przyczepach.
Warto także w okresie letnich prac polowych nie bagatelizować zakazów zbliżania się do pracujących kosiarek, założyć osłony na części ruchome maszyn oraz nie powierzać niebezpiecznych i trudnych do wykonania zadań osobom nie mającym odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Znając realia polskiej wsi, gdzie ciągle każda para rąk jest potrzebna do pomocy, ciężko jednak zakładać nagłe zaprzestanie brania przez dzieci udziału w pracach polowych...


Nal   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »