tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

O sztuce konwersacji

Gadając z zapałem zbyt się nie zbliżaj do tych, którzy ciebie słuchają, abyś ich śliną z ust nie opryskał. Unikaj szpetnego zwyczaju mówiąc z kimsiś trzymać się jego sukni, rękawa, klapy czy kołnierza.
Nie narzucaj innym swojego zdania i nie potępiaj z gniewem i zawziętością zdań cudzych. Nie tłumacz i nie objaśniaj innym obecnym cudzej mowy, pokazując tym sposobem bystre swe pojęcie, a tępość rozumu u inszych.
Nie wtrącaj się do cudzej mowy nieproszony, ba nawet nie stój blizko rozmawiających i nie podsłuchuj, co mówią. Nie podsłuchuj pode drzwiami, pod ścianami, pod oknami, chcąc się dowiedzieć co tam ktoś o kimsiś mówi. Plotek chciwie nie zbieraj, pilnie ich ze swoimi dodatkami nie powtarzaj i z domu do domu nie roznaszaj.
Jeśliby ktoś do ciebie mówił, choćby coś niedorzeczy, słuchaj przez grzeczność i szyderczymi minami twarzy nie dawaj uczuć i mówiącemu i słuchającym, że prawi niedorzeczy.
Miej baczenie, aby ktoś mowy twojej nie stosował do siebie i stąd się nie obraził. Jeśli o kimsiś źle mówią, tedy ty albo milcz, albo broń strony krzywdzonej.
Za lada żart się nie gniewaj i dla fraszki, dla marnego słowa przyjaźni lekkomyślnie nie zrywaj. W żartach bądź nader ostrożny, dworuj dowcipnie i mile, niczyjej czci nie tykaj i w szyderstwa się nie wdawaj.
Nie powiadaj jak kogoś więził, bił i dręczył, jak kogoś katował, jak komuś rozbił twarz, wyrwał włosy, wybił zęby, bo przez to sam dasz świadectwo o przymiotach swojego serca.
(Według „Dawnej przodków naszych obyczajności” napisanej i wydanej przez Ignacego Piotra Legatowicza w Wilnie, w roku 1859)


erg   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »