tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Uwaga na dokumenty

Jeżeli zgubimy portfel to niestety najczęściej obok pieniędzy gubimy większość dokumentów, dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy karty kredytowe. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji większość z nas wpada w panikę, bo jeśli zostały skradzione to można mieć poważne kłopoty. Jeżeli jesteśmy pewni, że dokumenty zostały skradzione to obowiązkowo trzeba powiadomić o tym policję. Jednak, kiedy jesteśmy przekonani, że zgubiliśmy je to wtedy wystarczy to zgłosić w urzędzie, który wydawał dokumenty. W zależności, od tego, jakie dokumenty zginęły trzeba odwiedzić różne instytucje, które wyrobią nam nowe. Na szczęście w naszym mieście nie trzeba będzie długo na nie czekać.
Najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty, bez którego nie można się obejść podczas załatwiania spraw w banku bądź w urzędzie. Dlatego jeśli zgubimy dowód osobisty trzeba iść do urzędu miejskiego złożyć wniosek i czekać na nowy dokument od dwóch do trzech tygodni. Warto przypomnieć, że teraz za dowód osobisty nie trzeba ponosić żadnych opłat. A przecież dowód wymienia się nie tylko z powodu zguby. Musimy go także wymienić, kiedy zmieniamy nazwisko lub miejsce zameldowania. Jeżeli musimy wyrobić wtórnik prawa jazdy to po prostu składamy wniosek do wydziału komunikacji, do którego trzeba dołączyć jedną fotografię. Opłata za nowe prawo jazdy wynosi 100 zł i 50 gr. Warto zauważyć, że to właśnie prawo jazdy jest jedynym dokumentem uprawniającym do prowadzenia auta. Jeżeli kierowca będzie prowadzić auto bez prawa jazdy przy sobie to grozi mu mandat. W przypadku dowodu rejestracyjnego opłata za nowy dokument wynosi około 75 zł. Najdrożej zapłacą kierowcy rejestrujący pojazdy z zagranicy. Jeżeli pojazd był rejestrowany niedawno to do jego powtórnego wyrobienia potrzebny jest tylko dowód osobisty. Jeżeli zaś od jego rejestracji upłynęło kilka lat to wtedy potrzebny jest także odpis ostatniego badania technicznego pojazd. Trzeba też do swojego ubezpieczyciela zgłosić zagubienie potwierdzenia polisy OC, które najczęściej jest trzymane razem z dowodem rejestracyjnym.
Jeżeli w portfelu były też karty kredytowe bądź płatnicze to trzeba jak najszybciej o tym powiadomić bank, który nam je wydał. W ten sposób zastrzeżemy karty. Każdy bank ma swój numer telefonu pod którym można zgłaszać zagubienia kart, dlatego najlepiej zapytać o niego w banku bądź poszukać na stronie internetowej. Taki numer najlepiej mieć zawsze przy sobie, w innym miejscu niż kartę. Można zapisać go w pamięci telefonu.
Nieważne, jak długo będziemy musieli czekać na nowe dokumenty. Zawsze jest to kłopotliwe i stresujące, dlatego najlepiej po prostu pilnować swoich dokumentów, a jeżeli nie musimy nie nosić ich wszystkich w jednym miejscu, np. w portfelu. Wówczas w razie kradzieży bądź zgubienia portfela nie będzie konieczności wymiany wszystkich dokumentów.

W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »