Szparkie sekretarkiPomija się je w przemówieniach, nie wymienia się wśród zasłużonych. Zwykle nie mają imienia i nazwiska. Parzą po kilkadziesiąt kaw dziennie, a w gastronomii nie pracują. Odbierają wiele telefonów w ciągu 8 godzin pracy, choć dzwoniący nie chcą rozmawiać właśnie z nimi.
A tak naprawdę to cały świat kręci się właśnie dzięki nim. Prezesi nie spóźniają się na spotkania. Mają krawaty dopasowane do koszul. Gdy bolą ich głowy lub wypili za dużo dzień wcześniej, sekretarki wiedzą, co robić. Nie łączą rozmów, bronią całym ciałem drzwi do gabinetu. Pana prezesa nie ma i basta. W przebojowej piosence Maryli Rodowicz powtarza się komplementujący je przymiotnik „szparka”, a znaczy on „żywa, szybka, rącza, chybka, wartka, prędka” – tak objaśnia go wydany w 1915 roku tzw. warszawski Słownik języka polskiego Jana Karłowicza, Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego. Tamże mamy wyjaśnienie: „człowiek szparki = żwawy, zwinny, obrotny”. One w większości są właśnie takie.
W najbliższą niedzielę, 25 kwietnia, w dniu swego patrona – świętego Marka Ewangelisty – kolejny raz obchodzić będą swoje święto – Światowy Dzień Sekretarki i Asystentki. W Polsce od kilku lat sekretarki świętują podwójnie – swój dzień mają również 25 stycznia. Słowo sekretarka pochodzi od łacińskiego słowa secretum – tajemnica oraz secretarius – ten, któremu powierza się tajemnice. Idealne sekretarki i asystentki cechuje miłe usposobienie, lojalność, dyskrecja, zaradność, kompetencja, dobra organizacji pracy, uczciwość, komunikatywność, odporność na stres, sumienność i sprawiedliwość. Na barkach sekretarek spoczywa prowadzenie dokumentacji zakładu pracy, instytucji czy przedsiębiorstwa i – co nie mniej ważne – odciążenie szefa i wszystkich pracowników od zajęć administracyjnych. Czasy, kiedy do zadań sekretarki należało parzenie kawy i odbieranie telefonów dawno minęły, a obraz asystentki jako głupiutkiej, długonogiej, atrakcyjnej, ale niekoniecznie wykształconej dziewczyny jest już tylko stereotypem. Dziś wymagania kompetencyjne są bardzo wysokie. Najlepiej jakby w CV znalazł się dyplom ukończenia anglistyki, studia podyplomowe, kurs kadry menedżerskiej a w akapicie dotyczącym zainteresowań nauka języków i sztuk walki. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego, to wymagania na miarę czasów i konkurencji na rynku pracy.
Trudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby zbuntowały się wszystkie sekretarki. Czy to byłby koniec świata? Wyobraźcie sobie prezesa jakiegoś wielkiego koncernu, który samodzielnie organizuje sobie spotkania, wiąże krawat, parzy kawę, pisze przemówienie na bal charytatywny i kupuje biżuterię dla żony lub kochanki. Na dodatek godzinami szuka jakichś dokumentów, nie wie, którą przystawić pieczątkę, co robią ci ludzie w sekretariacie i jak ich spławić, jak przełączyć rozmowę, jaki mamy dziś dzień, jak wybrać numer wewnętrzny, jak się obsługuje faks, drukarkę, gdzie włożyć papier, gdzie w ogóle leży papier, jak wypełnić fakturę, ile sypie się łyżek kawy i jak – do cholery – spławić tych natrętnych dziennikarzy. Uff…
25 kwietnia jest okazją, żeby podziękować im za wkład w sprawne funkcjonowanie firmy. Nie jest istotne, czy zrobimy to w najbliższy piątek, czy w poniedziałek. Postarajmy się jednak, by te dni były dla wszystkich asystentek i swekretarek, które na co dzień wspierają naszą pracę, nieco inne niż wszystkie. Kwiaty i życzenia wszystkiego najlepszego – w tym szefa, który potrafi docenić wysiłek włożony w sprawne zorganizowanie biura – obowiązkowe!
(Źródło: z głębin internetu) |