tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Živčaková – cel pielgrzymów i turystów

W północno–zachodnim zakątku Słowacji, w pobliżu granicy z Republiką Czeską, pomiędzy wzniesieniami pogórza Beskidy i Javorniky (Jaworniki), nad brzegiem rzeki Kysuca, leży niewielkie powiatowe miasteczko Turzovka. Miejscowość, którą zamieszkuje obecnie ok. 8 tysięcy mieszkańców, założona została w 1598 roku przez znanego, również w Polsce, węgierskiego magnata i namiestnika królewskiego Jerzego Thurzo.
Najbardziej znanym miejscem jest górujące nad miastem wzniesienie Živčaková. Corocznie pielgrzymują tutaj setki pielgrzymów maryjnych. Na miejscu objawienia się Marii Panny w 1993 roku zbudowano kapliczkę Marii Panny Królowej Pokoju. Obok niej biją źródła wody leczniczej.
Historia tego miejsca kultu maryjnego sięga 1 czerwca 1958 roku. W ówczesną niedzielę przypadało święto Najświętszej Trójcy i setna rocznica objawienia Marii Panny we francuskim Lourdes. Miejscowy gajowy, 42–letni Matuš Lašut, ojciec czworga dzieci, musiał udać się do pracy i obejść las. Kiedy wspinał się na Živčák, ukazała mu się Matka Boska, która pokazała gajowemu jak mógłby wyglądać nasz świat, gdyby ludzie żyli w myśl przykazań bożych. W tym samym 1958 roku, Matka Boska objawiła się we śnie innej osobie. Był nią Juraj Kavalek. Poleciła mu, aby na wzgórzu Živčák wykopał studnię ze źródłem wody leczniczej. Teraz w okolicy, która cierpiała na brak wody, wywiera na wzgórzu aż sześć źródeł kryształowo czystej wody leczącej ludzi. Odnotowano nawet przypadki cudownego uzdrowienia.
Kilka lat później, w 1964 roku przybył do Turzovky Alojz Lašák z żoną. Był to emerytowany górnik pochodzący z Moraw, który nabawił się silikozy i musiał odejść wcześniej na rentę. Podczas modlitwy pod obrazem Chrystusa w koronie cierniowej umieszczonym na jednym z drzew na wzgórzu Živčakova, zauważył, że na twarzy Chrystusa pojawiła się cienka strużka krwi. Zbawiciel zwrócił swoje oczy do nieba i znów je spuścił w dół. Na drugi dzień, gdy modlił się rano przed podobnym obrazem, został przeniesiony duchem znów na to same miejsce w Turzowce. Tutaj objawiła się przed nim Błogosławiona Maria Panna pod postacią figurki i powiedziała mu: „To co widzisz to twoje dzieło”. Lašák przestraszył się, ponieważ nigdy nie zajmował się rzeźbiarstwem. Wtedy Matka Boska mu powiedziała, aby się nie bał, bo mu pomoże i da jego rzeźbie swoją twarz.
Po upływie dwóch miesięcy od objawienia, figurka już była wyrzeźbiona z drewna, które pochodziło z drzewa, na którym wisiał obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i którego się Maria Panna podczas objawienia dotykała. Figurka znajduje się obecnie w Hlučinie, w rodzinnym mieście wspominanego górnika.
Živčaková jest również przybytkiem, w którym znajduje się cudowny obraz, zwany przez pielgrzymów maryjnych miłościwym obrazem. Jest to wizerunek Matki Boskiej z Dziecięciem, który w cudowny sposób ocalał z pożaru. Kiedyś przyniósł go na wzgórze jeden z pielgrzymów i tam pozostawił. Obraz długo służył modlącym się, lecz 1 listopada 1964 roku na wzgórzu wybuchł pożar. Nad ranem tego dnia przybyła na Živčák, wraz z innymi miejscowymi kobietami opiekującymi się miejscem, Mária Matejová. Ona również starała się ugasić pożar i uratować z niego co się da. Wtedy obok niej pojawiła się postać jakiejś kobiety w czerni, z twarzą zasłoniętą chustą, z pięknymi i dobrymi oczami. Z jeszcze tlejącego się popiołu wyciągnęła płomieniami opalony obraz Panny Marii. Postać Matki Boskiej z Dziecięciem zachowała się nietknięta ogniem. Nieznajoma podała obraz Marii ze slowami: Patrz Marysiu, to nie spłonęło! Gdy zdumiona Maria odwróciła oczy od ocalonego obrazu, chciała spojrzeć na nieznajomą kobietę i o coś się zapytać, postać jednak zniknęła. Okazało się też, że nikt poza Marią jej nie widział. Obraz ze wzgórza dostał się do rodzinnego domu Marii, gdzie chodzili go oglądać pielgrzymi. Pewnego dnia pojawił się wśród nich również niemiecki lekarz, któremu Maria Panna poleciła go zabrać ze sobą i odnowić. W ten sposób obraz od 1987 do września 1994 roku znajdował się w Niemczech, skąd już odnowiony powrócił na Słowację. Dziś znajduje się w licznie odwiedzanej przez pielgrzymów kapliczce.
Jednak Turzovka to także ceniony przez turystów rejon wypoczynkowy ze stawami rybnymi w części Predmier i ośrodkiem narciarskim Bukovina. Dlatego co roku do Turzovki licznie zjeżdżają również turyści, rozmiłowani w zimowym białym szaleństwie i letnich wędrówkach po pięknej słowackiej ziemi.


Waldemar Ireneusz Oszczęda   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »