tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Zabezpiecz swoje mieszkanie

Statystyki policyjne są nieubłagane. Z roku na rok rośnie w zatrważającym tempie liczba włamań z kradzieżą do naszych domów i mieszkań. Zjawisko to nasila się w okresie wakacji, kiedy to na jakiś czas zmuszeni jesteśmy pozostawić dom bez lokatorów. Złodzieje wakacji nie mają a puste mieszkania w tym okresie kuszą amatorów cudzego mienia szczególnie. Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że w roku 2010 tych włamań i kradzieży było 140 tysięcy, dla porównania to o 5 tysiecy więcej niż w roku 2009.
Tymczasem nasze domy i mieszkania nie stają się lepiej zabezpieczone, bo też niewiele inwestujemy w nowe zamki i systemy alarmowe. Dalej standardem jest powierzenie opieki nad mieszkaniem sąsiadom lub rodzinie z nadzieją, że ci będą je doglądać. Najgorzej sytuacja wygląda na osiedlach z wielkiej płyty i w starych kamienicach. Tam nie tylko brak jakichkolwiek systemów monitorowania czy ochrony, ale często w opłakanym stanie są zwykłe zamki do drzwi czy domofony.
A w okresie wakacji powinniśmy być szczególnie rozważni. Puste w tym czasie domy i mieszkania kuszą złodzieja. I chyba nie ma nikogo, kto wyjeżdżając na wakacje nie obawia się włamania i kradzieży. Nawet jeżeli w mieszkaniu nie pozostawiono wartościowych przedmiotów, to szkody przy włamaniach są z reguły znaczne w postaci np. zniszczonych sprzętów, wyposażenia itp. Warto więc przed wyjazdem na wakacje zamontować nowy zamek, spełniający wszystkie wymagania ubezpieczyciela lub nowe drzwi.
Na początek sprawdzamy nasze zamki. Czy zamontowany w drzwiach zamek spełnia wszystkie wymogi i posiada odpowiednie atesty. Jeżeli mamy ubezpieczone mieszkanie i ktoś się do niego włamie, ubezpieczyciel będzie o to pytał w pierwszej kolejności. Nie montujmy zamków lub alarmów samodzielnie, lecz powierzmy tę czynność profesjonaliście, który ma wykupione ubezpieczenie od ryzyka swojej działalności gospodarczej. Bo jeżeli w trakcie likwidacji szkody stwierdzi się, że zamek był niewłaściwy lub system alarmowy nie działał prawidłowo, bo np. był montowany samodzielnie, możemy nie otrzymać ani złotowki z odszkodowania.
Na uwadze należy mieć nie tylko zamki, ale także otoczenie domu lub mieszkania. Zgłośmy sąsiadom, że nas nie będzie, niech usuwają z naszych wycieraczek i skrzynek listy i reklamy. Nie zasuwajmy rolet ani zasłon czy żaluzji. Byłby to dla złodzieja znak, że nikogo w domu lub mieszkaniu nie ma.
Pewnym pomysłem ochrony przed okradzeniem mieszkań, jest także zbiorowa dbałość o ich bezpieczeństwo, szczególnie w okresie wakacji. W niektórych rejonach kraju spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na ten czas zatrudniają firmy ochraniarskie, które nie tylko monitoruja osiedla, ale także patrolują je przez całą dobę, bo dla złodzieja każda pora dnia jest dobra. Porządek w blokach pilnowany jest zarówno wewnątrz budynków, jak i poza nimi. Ochroniarze patrolują klatki schodowe i otoczenie budynków, zwłaszcza w nocy. Dzięki temu na osiedlach nie ma chuliganów i włóczęgów, a jeżeli pojawiają się interweniuje ochrona i policja. Oprócz funkcji prewencyjnej ma to też znaczenie psychologiczne. Potencjalny włamywacz wie, że może być szybko złapany. Będzie więc omijał takie miejsca szerokim łukiem. A może da się to przeszczepić na nasze opoczyńskie osiedla?
Co na ten temat myślą nasi czytelnicy - zapraszamy do dyskusji.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »