tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Warto wiedzieć

Wielki Brat może czuwać na klatce schodowej


Kto by się spodziewał, że utopijna postać Big Brothera, stworzona przez Georgea Orwella na użytek popkultury, może zajrzeć pod strzechy naszych domów, a raczej na klatki schodowe naszych bloków. A jednak Wielki Brat może patrzyć pod drzwiami naszego mieszkania. Nie wierzycie?
Sąd Apelacyjny w Lublinie (sygn akt I ACa 107/12) ustalił, że sąsiad może zamontować monitoring na klatce schodowej i takie działanie nie jest bezprawne, o ile nie udostępnia się nagrania publicznie.
Sąd rozpoznał apelację jednej z lokatorek bloku mieszkalnego o ochronę dóbr osobistych, jakim jest prawo do prywatności. Mieszkanka bloku zamontowała kamerę na klatce schodowej, ponieważ wcześniej nieznani sprawcy uszkodzili jej samochód pozostawiony przed blokiem i zniszczyli drzwi wejściowe do jej lokalu. Kamera zarejestrowała m.in. jak jej sąsiadka wymiata kurz i śmieci pod jej drzwi i jak wypowiada na jej temat niezbyt cenzuralne opinie. Na podstawie nagrania kamery jako dowodu, doszło do ukarania grzywną sąsiadki za naruszenia porządku domowego. I jak to czasami w społeczności blokowej bywa, sprawa nabrała dla obu kobiet rangi życiowej i na długie miesiące związała ich spotkaniami na sali sądowej. Niezadowolona z ukarania grzywną sąsiadka podała właścicielkę kamery do sądu, domagając się demontażu kamery, gdyż to narusza jej dobra osobiste.
Sąd apelacyjny był jednak odmiennego zdania i w tym konkretnym przypadku jej żądania oddalił. W uzasadnieniu swego wyroku sąd napisał, że klatka schodowa jest częścią wspólną dla wszystkich mieszkańców tego bloku i miejscem publicznym, gdzie każdy z mieszkańców może przyglądać się co się w tym miejscu dzieje, np. poprzez wizjer w drzwiach. Korzystanie z wizjera nie rodzi natomiast odpowiedzialności za naruszenie jakiegokolwiek dobra. Kamera zamontowana na klatce schodowej, gdyby nie możliwość zapisywania danych pełniłaby podobną funkcję co wizjer. Ponadto działanie właścicielki kamery miało na celu wyłącznie ochronę przed działaniami bezprawnymi i zasługującymi na silniejszą ochronę niż dobra osobiste.
Wyrok wyrokiem, ale sprawa wydaje się nie taka jednoznaczna. Na tyle, że jak można się zorientować ze strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz wystapiła do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie braku odpowiednich uregulowań dotyczących monitorowania zasobów mieszkaniowych. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, często montowane są kamery, niekiedy bez wiedzy mieszkańców, którzy nie mają żadnego wpływu, na to kto gromadzi, przechowuje i wykorzystuje zarejestrowane w ten sposób dane. Nie ma w tym względzie odpowiednich przepisów. To zaś z kolei prowadzić może do nadużyć, co jest niedpuszczalne w państwie prawa. Dlatego RPO zwraca się o podjęcie działań legislacyjnych, które doprowadzą do uregulowania tej kwestii.
Póki co uwaga, bo Wielki Brat czuwa.


Czesław J. Dudziński   
W dziale dostępne są również artykuły:

 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »