W okresie urlopowym liczba porzucanych zwierząt drastycznie wzrasta. W mediach wciąż słyszy się o bezmyślnym działaniu ludzi, którzy pozostawiają swoich pupili przywiązanych do drzew w lesie, wyrzucają je z pędzącego samochodu lub ? jak to miało miejsce w długi majowy weekend w opoczyńskiem ? katują i porzucają przy przydrożnej figurce czy też wrzucają do foliowej reklamówki i skazują je na okrutną śmierć poprzez uduszenie
Właściciele czworonogów najwidoczniej zapominają, że zwierzęta to istoty żywe, zdolne do odczuwania cierpienia. Nieludzkie zachowanie wobec zwierząt nie każdemu jednak uchodzi na sucho. Za złe traktowanie zwierząt można trafić do więzienia nawet na 3 lata.
O przypadkach znęcania się nad zwierzętami słyszy się coraz częściej. Okrutne zachowania nasilają się głównie w okresie letnim oraz podczas trwania tzw. długich weekendów, kiedy właściciele czworonogów bezmyślnie porzucają je, oddają do schroniska, a nawet zabijają, by pozbyć się zbędnego problemu.
Najwidoczniej w wyjeździe na urlop przeszkodziły swoim panom dwa pieski, które zostały znalezione w minioną majówkę. Duży, roczny mieszaniec został znaleziony 5 maja przy drodze na Parczów (gmina Białaczów). Był wsadzony do foliowej torby. Niestety nie udało się go uratować. Mniejszy od niego, rudy kundelek czymś przeskrobał u swojego właściciela, skoro spotkała go surowa kara w postaci kopniaków, które podobnie jak nieszczęśnik z reklamówki, przepłacił życiem. Został znaleziony 3 maja tuż przy figurce w drodze na Karwice. Odkrywczyni tego makabrycznego znaleziska, która zastrzegła sobie anonimowość, nie kryje zbulwersowania: ? Jak tak można?! Na figurce napis: "Jezu, ufam Tobie", a tuż przy niej zakatowane zwierzę. Tylko zwyrodnialca stać na taki czyn ? mówiła przejęta.
Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2012 roku zaostrzają kary nakładane na osoby źle traktujące zwierzęta. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności (wcześniej był to rok). W przypadku znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem sprawcy grozi zaś kara do 3 lat pozbawienia wolności (wcześniej dwa lata). Ponadto, sąd może orzec zakaz posiadania zwierząt na okres do 10 lat, jak również nawiązkę w wysokości od 500 do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.
Prawo nakłada obowiązki nie tylko na właścicieli czworonogów. Na podstawie nowych przepisów, każdy kto napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym policję, straż gminną lub najbliższe schronisko dla zwierząt.
Jak wynika z policyjnych statystyk, z roku na rok liczba postępowań wszczętych w związku ze znęcaniem się na zwierzętami systematycznie rośnie. Świadczy to o większej świadomości Polaków, którzy nie godzą się na bestialskie traktowanie zwierząt i chcą walczyć o sprawiedliwość. Dzięki zaostrzeniu kar za znęcanie się nad zwierzętami do sądów może trafiać coraz więcej spraw dotyczących maltretowania zwierząt.
Informując policję o wykroczeniach i przestępstwach oraz reagując na okrucieństwo wobec zwierząt, przyczyniamy się do polepszenia losu czworonogów. Warto o tym pamiętać i nie pozostawać obojętnym, jeśli będziemy świadkami znęcania się nad zwierzęciem.
|