tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 222. rocznica

 


Kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja od kilku stały się najważniejszym świętem państwowym. Obchodzone w maju, zwykle w ciągu kilku dni wolnych, stały się okazją do organizowania bardziej lub mniej pompatycznych obchodów.
Wydarzenie na pewno ważne. Konstytucja 3 maja uchwalona na dobrą sprawę wskutek spisku, była drugą w świecie ustawą zasadniczą mającą uregulować całokształt życia publicznego w chylącym się ku upadkowi państwie. Do dziś przyjęło się, że głównym jej osiągnięciem jest likwidacja liberum veto, prawa dającego pojedynczej osobie, będącej członkiem parlamentu, zerwać jego obrady. Ale przecież osiągnięcia Konstytucji 3 maja są znacznie liczniejsze i poważniejsze. Ot, choćby uporządkowanie spraw szkolnictwa publicznego, zrównanie praw szlachty i mieszczan i wiele innych. Ale Konstytucja 3 maja przyspieszyła upadek Rzeczypospolitej, bo skupiła przeciw sobie potężne siły mocarstwowych sąsiadów i warcholstwo części szlachty, starającej się za wszelką cenę zachowania swoich przywilejów, co przyspieszyło pierwszy rozbiór Polski. Dziś jednak pamiętamy tylko jej dobre strony, ale może to i lepiej.
Na obchody zorganizowane przez starostwo opoczyńskie zgłosili się parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu i gminy Opoczno, delegacja 24 BKPow., szefowie WKU z Tomaszowa Mazowieckiego, ułani ze szwadronu im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego im. mjra Henryka Dobrzańskiego?Hubala, delegacje służb mundurowych, szkół, firm i instytucji oraz, co bardzo cieszy, całkiem liczne grono opocznian.
Po mszy w kościele pw. św. Batomieja, delegacje w szyku zwartym przemaszerowały za Orkiestrą Miejską i kompanią honorową 25 Batalionu Dowodzenia na plac Kościuszki. Krótkie wystąpienia wygłosili posłowie: Elżbieta Radziszewska i Robert Telus oraz przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kopania. Poseł Elżbieta Radziszewska przybliżyła pochodzących z ziemi piotrkowskiej i opoczyńskiej publicystów i polityków, mających wpływ na kształt ustawy zasadniczej. Poseł Robert Telus coś mówił o jakiejś toczącej się wojnie i z troską wyrażał się o braku wolności słowa w Polsce (Tu przypomniało mi się jak pan poseł atakował TOP tylko za to, że ośmieliliśmy się mieć odmienne od niego zdanie w sprawie uhonorowania pamięci ks. Jana Wojtana, cóż za zamiana poglądów. Nawiasem mówiąc identyczne wystąpienie wygłosił wcześniej w Drzewicy. Ciekaw jestem, czy wszyscy posłowie PiS w całej Polsce mówili to samo?), a przewodniczący Andrzej Kopania mówił o ciążącym na wszystkich obowiązku dbania o historię.
Bardzo miłym akcentem było wręczenie podczas uroczystości aktu mianowania na kolejny stopień wojskowy pułkownikowi Maranowi Zachowi, wiceprezesowi środowiska hubalczyków, honorowemu hubalczykowi oraz kustoszowi tradycji i chwały oręża polskiego, współtwórcy i opiekunowi szańca Hubala w Anielinie (duży materiał o płk. Zachu wkrótce).
Po apelu pamięci i salwie honorowej delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce, wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Kwiaty delegacja władz miasta złożyła również przy tablicy poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudzkiemu na Domu Esterki.




Salwa honorowa



Gratulacje od szefa WKU pplk. Stelmaszczyka i p.o. dowódcy 25. BKPow. płka Greli




Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »