tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XXX

 
Ossa to malownicza wioska położona nad rzeką Wąglanką. Między tą miejscowością, a Białaczowem znajduje się jeden z najciekawszych odcinków leśnych z terenu powiatu ? las mieszany, przez który ciągnie się piękna aleja złożona z ponad stuletnich modrzewi. O etymologii nazwy tej wsi, w kolejnym artykule z cyklu

Pierwsze wzmianki na temat nazwy miejscowości pochodzą z 1520 roku. Wówczas brzmiała ona identycznie jak obecnie. W 1577 roku zmieniono ją na Osza, by następnie znów wrócić do pierwotnej formy. Nazwa Ossa na korzenie topograficzne. Według językoznawców pochodzi od osiki, drzewa które dawniej nazywane było osa.
Pierwsza informacja o tej wiosce, nie związana stricte z nazwą, zawarta jest w księdze poborowej z 1578 roku. W tym czasie liczyła jeden łan kmieciej roli i dwóch zagrodników. Właścicielem Ossy był wówczas jeden ze spadkobierców poety Jana Kochanowskiego. Źródła historyczne z 1827 roku podają, że wówczas w miejscowości było trzynaście domów, w których mieszkało siedemdziesięciu sześciu mieszkańców. W drugiej połowie XIX wieku liczba zabudowań mieszkalnych wzrosła do dwudziestu, a ludzi do stu sześćdziesięciu ośmiu.
Obecnie Ossa zajmuje powierzchnię 913 ha, a zamieszkuje ją siedemdziesięciu mieszkańców. Mimo że wioska nie należy do dużych, to tak jak na wstępie wspomnieliśmy, stanowi uroczy i malowniczy zakątek w gminie Białaczów. Ci, którzy spędzają tam wolny czas zapewne potwierdzą, że jest doskonałym miejscem na piesze wędrówki i spacery.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »