tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Apel TPZ w Opocznie

 

Szanowni Państwo.
W ciągu kilku lat naszych zmagań o poprawę warunków życia zwierząt przyszło nam niejednokrotnie stykać się zarówno z ludzkim okrucieństwem jak i też zwyczajnym brakiem wyobraźni w stosunku do naszych braci mniejszych. Z przykrością zauważamy, że w ostatnim okresie przypadków takich mamy coraz więcej. Kilka dni temu w lesie w pobliżu Karwic znaleziono porzucony, szczelnie zawiązany worek, a w nim zwłoki psa. Nie wiemy, czy pies żył przed wpakowaniem go do worka, czy był już martwy. Nie wiemy, czy konał w męczarniach, czy "tylko? został wyrzucony po śmieci przez swoich właścicieli. Wyrzucony jak śmieć przez ludzi, których kochał całym swoim psim sercem. Był ich przyjacielem. Przyjaciel zaś zasługuje na szacunek ? w tym godne odejście i pochówek. Zastanówmy się jak nazwać osobę, która postąpiła w taki sposób ze swoim przyjacielem.
Dodajmy jeszcze jedno ? worek z makabryczną zawartością pozostawiono tuż za przydrożną kapliczką.
Pies znaleziony w Karwicach to jedno z licznych "znalezisk? TPZ. Najczęściej porzucone zwierzaki mają więcej szczęścia i udaje się uratować im życie. Większość z nich to niestety szczeniaki. Znajdujemy je w pudłach wystawianych na poboczach dróg lub przystankach PKS, porzucone pod sklepami, na terenie ogródków działkowych, leśnych polanach? Zazwyczaj są już samodzielne, więc nie można ich poddać eutanazji. Takie są skutki bezmyślnego rozmnażania zwierząt. Pieski rosną, nudzą się dzieciom jako zabawki, nie udaje się ich sprzedać (w zależności od sytuacji) i lądują na ulicy. Trafiają do schroniska, gdzie przez tygodnie, miesiące i lata czekają na uśmiech losu i prawdziwy dom. Czasem spędzają tam całe życie wypatrując swojego pana. Są tak spragnione kontaktu z ludźmi, że walczą między sobą o każdą pieszczotę wolontariuszy pracujących w schronisku.
Smutne jest to, iż wiele osób uważa, że lepiej pozostawić niechciane zwierzaki na pastwę losu, porzucając na poboczu drogi, niż humanitarnie poddać eutanazji tuż po narodzeniu. Takie osoby zachęcamy do odwiedzenia schroniska ? zwłaszcza części przeznaczonej dla szczeniaków.

Szanowni Państwo
Po raz kolejny apelujemy o zakończenie niekontrolowanego rozmnażania psów. Bądźmy odpowiedzialni za swoje zwierzęta. Istnieje wiele skutecznych metod zapobiegania niechcianym miotom. Zachęcamy do sterylizacji i kastracji zwierząt. Zabiegi nie są ani nazbyt kosztowne, ani ryzykowne. Są natomiast skuteczne.
Apelujemy także o eutanazję niechcianych miotów u lekarza weterynarii.

Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt w Opocznie


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »