tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 O zdrowiu w gimnazjum

 

Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego uczestniczy w ogólnopolskim projekcie, promującym zdrowy i aktywny styl życia, starając się o uzyskanie certyfikatu "Szkoły przyjaznej żywieniu i aktywności fizycznej". Biorąc czynny udział w projekcie "Zachowaj równowagę" uczniowie promują zdrowy styl życia, w tym zapobieganie nadwadze i otyłości oraz innym przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Zadania projektu obejmują teren całej Polski i są skierowane do najbardziej wrażliwych grup ludności: kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci i młodzieży, osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z nadmierną masą ciała. Adresatami są także producenci żywności. Gimnazjaliści realizują zadanie 2 ? "Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży".
Idea programu zakłada, że społeczność szkolna ? pracownicy, uczniowie i rodzice, wspólnie działają dla poprawy i utrzymania swojego zdrowia, samopoczucia poprzez zmianę zachowań żywieniowych i podniesienie aktywności fizycznej. Zadaniem szkoły jest tworzenie środowiska sprzyjającego realizacji założeń programu zwalczania nadwagi i otyłości, promującego prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną.
W rajmach projektu organizowane są różnego rodzaju prelekcje, audycje, konkursy, zawody sportowe itp. Młodzież z Białaczowa realizuje zadania wyznaczone w projekcie podczas lekcji edukacji zdrowotnej, na wychowaniu fizycznym, a także przy okazji imprez okolicznościowych. Wdrażanie zasad zdrowego żywienia uczniowie rozpoczęli podczas wizyty klas szóstych szkół podstawowych z terenu gminy, częstując młodszych kolegów owocami i zdrowymi sokami, a także organizując dla nich rozgrywki rekreacyjno?sportowe. Na zajęciach z edukacji zdrowotnej uczniowie gimnazjum poznają tajniki właściwego odżywiania się, prawidłowej diety i różne rodzaje sposobów aktywnego wypoczynku. Gimnazjaliści regularnie biorą udział w rajdach pieszych, rowerowych, w zajęciach z nordic?walking oraz w wyjazdach na basen. Wszystkie te działania wspomagają rozwój fizyczny, a także uczą młodzież jak można wypoczywać aktywnie i sportowo. Na lekcjach edukacji zdrowotnej młodzież przygotowuje plakaty, foldery promujące zdrowe postawy, aktywny wypoczynek, a także ciekawe i inspirujące prezentacje multimedialne. Jednym z zadań jakie realizujemy jest wspólne przygotowywanie i spożywanie drugich śniadań, a także zdrowych przekąsek (owoców i warzyw).
Wdrożenie wszystkich założeń programu pozwoli szkole na uzyskanie certyfikatu co spowoduje, że będzie ona bardziej atrakcyjną dla uczniów i pracowników.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »