tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Naradzali się bibliotekarze

 
W środę, 11 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się narada bibliotekarzy powiatu opoczyńskiego





Spotkanie poprowadziła instruktor MBP, Iwona Chróstowska. W pierwszej części dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Białaczowie, Izabela Wiktorowicz przedstawiła zebranym krótką prezentację multimedialną opisującą działania biblioteki, za które placówka została nagrodzona drugim miejscem w trzeciej edycji konkursu "Działanie w partnerstwie ? partnerstwo w działaniu" organizowanego przez WBP w Łodzi.
Kolejnym elementem spotkania była relacja z konferencji "Nowoczesny system biblioteczny, czyli jaki?". Pracownice wypożyczalni dla dorosłych, Małgorzata Brola oraz czytelni Elżbieta Koćmiel zrelacjonowały przebieg konferencji, w której uczestniczyły w listopadzie, a której celem było zaprezentowanie możliwości jakie dają nowoczesne systemy biblioteczne. W dalszej części spotkania pracownicy książnicy, Beata Wójcik i Iwona Chróstowska, zdały relację z warsztatów "Dobre spotkanie ? jak to zrobić?", w których uczestniczyły w październiku, a których celem było podniesienie kompetencji w zakresie organizacji i prowadzenia spotkań w bibliotece. Uczestnicy warsztatów uczyli się jak określać i osiągać cel spotkania, jakie procesy zachodzą w grupie, po jakie metody i techniki pracy grupowej sięgać by osiągnąć zamierzony efekt. Uczestniczący w naradzie bibliotekarze dowiedzieli się również, jak ważną rolę w komunikacji odgrywają elementy niewerbalne.
W kolejnym punkcie spotkania Iwona Chróstowska i Beata Wójcik wystąpiły z prelekcją na temat "Senior w świecie Internetu, czyli jak zorganizować zajęcia komputerowe dla seniorów". Bibliotekarki, a jednocześnie certyfikowane Latarniczki Polski Cyfrowej opowiadały o potrzebie organizowania w bibliotekach zajęć dla osób wykluczonych cyfrowo. W oparciu o własne doświadczenia proponowały, jak zachęcać seniorów do podjęcia nauki, od czego zacząć, po jakie metody i techniki pracy sięgać by warsztaty były owocne. Prelegentki mówiły również o trudnościach jakie mogą się pojawić podczas spotkań, i jak sobie z nimi radzić.
Na koniec Iwona Chróstowska omówiła zmiany jakie nastąpiły w schemacie sprawozdania w stosunku do roku ubiegłego oraz przypomniała najczęściej pojawiające się w związku ze sprawozdaniami błędy, zaprezentowała zebranym fragmenty artykułu Jacka Wojciechowskiego "Trzebienie bibliotek" oraz wręczyła materiały i wydawnictwa zakupione przez MBP w Opocznie dla bibliotek w powiecie.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »