tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Doczekali się

 
Zakończyły się prace przy budowie nowej komendy powiatowej policji w Opocznie. Na początku nowego roku policjanci przeprowadzą się do nowej siedziby przy al. Dąbrówki

W nowej siedzibie zorganizowano 12 grudnia policyjną wigilię. Właściwie wszystko jest już gotowe. Na ostatnią chwilę czeka przełączenie wszystkich systemów informatycznych i łączności. Przeprowadzkę opóźnia jedynie dostawa metalowych szaf na dokumenty. Kiedy tylko dojadą, policjanci będą mogli wreszcie przenieść się do nowej komendy. Kilka tygodni poczekają jeszcze tylko na wyposażenie strzelnicy i siłowni.
Budowa nowej komendy policji w Opocznie to ogromne i kosztowne przedsięwzięcie. Choć mówiło się o tym od lat, brakowało nie tylko pieniędzy, ale i odpowiedniego terenu. Wreszcie działka się znalazła. Dzięki temu w drugiej połowie 2011 roku można było ruszyć z pracami. Nowa siedziba policji powstała w ramach Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji finansowanego z budżetu państwa. Jego celem jest nie tylko poprawa warunków obsługi obywateli i pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, ale również stworzenie jednolitego standardu komend i komisariatów w całej Polsce.
Inwestycja pochłonęła około 18 mln zł. Jej główną część stanowi czterokondygnacyjny budynek administracyjny o łącznej powierzchni użytkowej 2.665 m2. Na terenie komendy powstały również kojce dla psów o powierzchni 173 m2, z zapleczem, pomieszczeniami gospodarczymi i agregatem prądotwórczym wraz z instalacjami wewnętrznymi (sanitarną i elektryczną). Obok wybudowano 4 garaże i 10 wiat postojowych. Na działce stanął też maszt antenowy i śmietnik. Wykonano przyłącza wodno?kanalizacyjne i kanalizacji deszczowej wraz z odwodnieniem terenu. Przebudowano też kanalizację teletechniczną. Cała działka została zagospodarowana, ogrodzona i oświetlona. Powstał na niej układ komunikacji wewnętrznej, z parkingami, drogami wewnętrznymi i chodnikami.
Nowa komenda to imponujący, nowoczesny, w pełni wyposażony budynek. Tuż za drzwiami wejściowymi znajduje się pokój wizyt (nie wymagających wstępu na teren komendy) oraz recepcja, za którą mieści się stanowisko kierowania, tzw. dyżurka. Przy głównej klatce schodowa wita wszystkich, wykonana w drewnie, rzeźba przedstawiająca policjana. Na ścianie lustra, a obok ? urządzenie do czyszczenia butów.
Na parterze mieści się sala przeznaczona na posiedzenia sztabu kryzysowego, a także pokój odpraw, związków zawodowych, tzw. niebieski pokój ? przytulne pomieszczenie z lustrem weneckim przeznaczone na trudne rozmowy z dziećmi. Tu również są pomieszczenia pracowników prewencji, ruchu drogowego, dzielnicowych, funkcjonariuszy zajmujących się wykroczeniami. Na parterze będzie więc można załatwić sprawy "mniejszego kalibru". Również na parterze mieści się areszt, a w jego ramach dwu? i trzyosobowe cele, sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze.
Pierwsze piętro to m.in. siedziba władz. Tu rozmieszczono sekretariat komendanta, a także imponujące gabinety ? szefa i jego zastępcy. Tuż obok położone są m.in. pomieszczenia rozliczeń, zaopatrzenia, ewidencji, kadr, pokój rzecznika prasowego i łączności. Na tej kondygnacji mieszczą się pokoje kierownictwa ruchu drogowego i prewencji, a także zespołu do spraw ochrony informacji niejawnych. W drugiej części kondygnacji znajduje się przestronna sala konferencyjna, ze stołem prezydialnym i dwoma dużymi stołami obrad. Ma duże okna, jest doskonale wyposażona w system nagłośnienia, mikrofony oraz tablicę multimedialną.
Drugie piętro budynku zajmują głównie policjanci zwalczający przestęstwa kryminalne. Tu mamy pomieszczenia dochodzeniowców, techników itp.
Wnętrze budynku administracyjnego utrzymane jest w podobnej stylistyce i jednolitej, stonowanej kolorystyce. Poza dużą salą konferencyjną w miarę przestronne są tu tylko sala sztabu kryzysowego, pokój odpraw oraz gabinety komendantów. Pokoje pozostałych pracowników, w tym również naczelników wydziałów, są niewielkie, choć przewidziano je dla dwóch ? trzech osób. Gabinety komendantów są oczywiście bardziej reprezentacyjne, pozostałe pokoje wyglądają bliźniaczo i są dość skromne. Mają niemal identyczne wyposażenie i umeblowanie. Są jednak bardzo estetyczne, i co ważne prawie wszystkie mają okna. Koniec więc z niewielkimi, ciemnymi klitkami. Na każdym poziomie znajdują się komfortowe sanitariaty oraz pokoje socjalne, w których wyposażeniu są m.in. lodówki i mikrofalówki. W porównaniu do starej komendy policjanci będą pracować w naprawdę ładnych i komfortowych warunkach. Na miejscu będą też mogli zadbać o swoją sprawność fizyczną oraz umiejętności strzeleckie. W piwnicach mieścić się będzie nieźle wyposażona siłownia oraz strzelnica (te pomieszczenia będą gotowe dopiero za kilka tygodni). Dodajmy, że całość objęta jest monitoringiem ? w większości korytarzy i znacznej części pomieszczeń zamontowane są kamery.Sala konferencyjnaPodpis chyba nie potrzebny, można się domyśleć co to jestBlue PalaceCzyściciel butów


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »