tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Świętowali w ZS Prywatnych

 
W czwartek, 29 marca w Zespole Szkół Prywatnych świętowano Dzień Patrona, połączony z Dniem Otwartym. Z tej okazji przygotowano prezentację multimedialną ?Wspomnienie o patronie? oraz koncert ?Ocalić od zapomnienia?

Prezentacja pozwoliła przybliżyć uczniom sylwetkę pioniera szkolnictwa średniego na ziemi opoczyńskiej, profesora Stanisława Albina Kowalskiego (życiorys patrona ZS Prywatnych, prezentowaliśmy w numerze 12 Tygodnika Opoczyńskiego).
W prezentacji młodzież mogła obejrzeć nie tylko pamiątkowe fotografie, ale także zeszyty Stanisława Kowalskiego z języka polskiego, chemii oraz matematyki. Pamiątki po patronie można było obejrzeć również w gablocie, w której znajdowały się m.in. wspomniane zeszyty oraz dzienniczek z 2 klasy Warszawskiej Szkoły Realnej, czapka gimnazjalisty Stanisława Kowalskiego, a nawet zegarek.
W montażu słowno?muzycznym młodzież przekonywała zebranych, żeby pamiętali, że tolerancja polega na szacunku dla inności. Każdy bowiem człowiek jest wartością samą w sobie. Każdy ma możliwość, by być kimś wyjątkowym, niepowtarzalnym. Tym słowom przyświecała piosenka Stanisława Soyki ?Tolerancja?. W ?Rzece marzeń? Beaty Kozidrak, występujący podkreślali, że życie ludzkie jest czymś szczególnym, zagadkowym, niepojętym, ale żeby być szczęśliwym trzeba mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. Można by rzecz, że koncertowi przyświecały słowa piosenki Marka Grechuty ?Ocalić od zapomnienia?.
Młodzi artyści przekonywali swoich kolegów i koleżanki, że dzisiejsza młodzież mogłaby nauczyć się od ich patrona przede wszystkim zapału, samodzielności myślenia, systematyczności, wytrwałości i mówienia prawdy. Te cechy, zdaniem młodzieży z ZS Prywatnych, tworzą portret wzorowego Polaka i obywatela.
Trzeba dodać, że wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły podczas uroczystych obchodów towarzyszył nastrój powagi i zadumy nad życiem i losami patrona ich szkoły. O nim samym także nie zapomniano, bo delegacja placówki, udała się na jego grób na cmentarzu przy ul. Moniuszki, by tam złożyć kwiaty i zapalić znicz.
Zwieńczeniem obchodów, w 120. rocznicę urodzin profesora Stanisława Albina Kowalskiego, była msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża, w niedzielę, 1 kwietnia. Nabożeństwo zostało odprawione w intencji pracowników i uczniów Zespołu Szkół Prywatnych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (769) z dnia 6 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »