tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Formują „Strzelca” w Drzewicy

 
W czwartek, 17 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych gościła jednostka „Strzelca” z Paradyża i jej opoczyński pododdział. Celem wizyty było zaprezentowanie organizacji drzewiczanom oraz ogłoszenie naboru do pododdziału, który formuje się obecnie w DrzewicyZainteresowanie wzbudził sprzęt zaprezentowany przez strzelców


Organizacja Społeczno–Wychowawcza „Strzelec” jest związkiem paramilitarnym otwartym na wszystkie środowiska. W swej tradycji nawiązuje do formacji o tej samej nazwie, która funkcjonowała w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a jej patronem był Józef Piłsudski. Gromadziła wówczas młodzież gotową do służby wojskowej w razie zagrożenia niepodległości ojczyzny. W międzywojniu skupiała prawie pół miliona osób. We wrześniu 1939 r. kompanie strzeleckie z ziemi opoczyńskiej zostały skierowane do ochrony mostów na Pilicy, m.in. w Tomaszowie Maz.
Obecnie „Strzelca” tworzy 96 jednostek, a jego działalność wspierana jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dla wielu młodych ludzi jest to jedyna szansa poczucia smaku życia wojskowego i typowo wojskowych szkoleń. Członkowie „Strzelca” są też chętnie widziani w zawodowej armii.
Pierwsza jednostka „Strzelca” w powiecie opoczyńskim została uformowana trzy lata temu w Paradyżu przez Marka Polinceusza. Nadano jej numer 1038. Obecnie działa też pododdział w Opocznie dowodzony przez Marka Zielińskiego.
Przedstawiciele „Strzelca” z Paradyża i Opoczna przybyli do Drzewicy, aby zaprezentować idee działalności strzeleckiej. Obecny na spotkaniu komendant Marek Polinceusz podkreśli, że jego marzeniem jest, aby powiat opoczyński był pierwszym w Polsce, który będzie posiadał pododdziały w każdej gminie. Komendant przedstawił młodzieży różnorodne formy i cele działalności organizacji.
Za formowanie „Strzelca” w Drzewicy odpowiedzialny jest Radosław Smolarek, nauczyciel i instruktor strzelectwa sportowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.
– Zainteresowanie sportami strzeleckimi skłoniło mnie do przyjęcia propozycji formowania „Strzelca” – mówi. – Obecnie młodzież poszukuje sensownych sposobów na spędzenie czasu. Cieszy mnie, że już po pierwszym spotkaniu kilka młodych osób zgłosiło chęć działalności w „Strzelcu” w Drzewicy. Chętnie widzielibyśmy byłych wojskowych, którzy pragną działać społecznie. Teraz przystępujemy do szkolenia kadr, a od stycznia 2010 r. zaczynamy formowanie drzewickiego pododdziału „Strzelca”, do którego wszystkich zapraszamy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (650) z dnia 22 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »