tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Więcej wody w zapasie

 
Zakończono kolejną inwestycję na terenie stacji uzdatniania wody w Strzyżowie



Dwa zbiorniki na wodę czystą powinny wystarczyć


Ujęcie w Strzyżowie pracuje od 1997 r. zaopatrując w wodę zachodnią i południową część gminy: Werówkę, Strzyżów, Radzice Duże, Giełzów, Świerczynę, Trzebinę, Idzikowice, Brzuzę, Radzice Małe, Jelnię, Krzczonów i Brzustowiec. Już po kilku latach od uruchomienia pojawiły się problemy z ciągłością dostaw – wody brakowało głównie w miesiącach letnich przy dużych rozbiorach, dlatego w 2004 r. rozbudowano ciąg technologiczny. Zostały zamontowane dwa nowe areatory i dwa zbiorniki filtracyjne, wybudowano także drugą studnię. Inwestycja pozwoliła zwiększyć wydajność ciągu technologicznego do ok. 70 m3/h i zapewniła stabilność dostaw wody.
Dalsze lata eksploatacji obnażyły jednak kolejny słaby punkt ujęcia, tj. małą pojemność zbiorników wody czystej. Ujęcie pracowało na jednym zbiorniku o poj. 150 m3, choć pierwotna dokumentacja przewidywała trzy takie zbiorniki. W efekcie, przy dużych rozbiorach znowu pojawiały się przerwy w dostawach. Zwiększenie pojemności zbiorników magazynujących wodę uzdatnioną było więc koniecznością.
Decyzję o budowie zbiornika wyrównawczego władze samorządowe podjęły pod koniec 2008 r. Latem poznaliśmy wykonawcę gminnej inwestycji, którym została firma „Miltom” z Warszawy. Koszt zadania wyniósł 409.372 zł, przy czym gminie udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 otrzyma 259.283 zł.
Montaż zbiornika o pojemności 300 m3 trwał od jesieni i kilka dni temu został zakończony. Jednocześnie zainstalowano monitoring ujęcia.
– System pozwala na śledzenie podstawowych parametrów pracy ujęcia za pośrednictwem Internetu a pod wskazane numery komórkowe wysyła SMS–owe informacje o stanach awaryjnych. Takim samym systemem objęte jest ujęcie wody w Drzewicy – wyjaśnia prezes PGKiM Bożena Pilipczuk. – Teraz w Strzyżowie mamy w zapasie łącznie 450 m3 wody i monitoring. Powinno to zapewnić ciągłość dostaw wody nawet podczas dużych rozbiorów.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (650) z dnia 22 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »