tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Wąż u kajakarzy

 
Przyrodnicza ciekawostkaTen zaskroniec zwyczajny wziął udział w treningu LKK Drzewica
W ubiegłym tygodniu kajakarze LKK Drzewica mieli na treningu niecodziennego gościa. Na torze pojawił się pokaźnych rozmiarów wąż, który między bramkami czuł się jak ryba w wodzie. Mimo że pływał wężykiem, to zanotował czysty przejazd ? nie trącił żadnej bramki i bez punktów karnych dotarł na brzeg, wywołując niemałe poruszenie.
Żarty żartami, ale zawodnicy LKK najedli się strachu, bo początkowo nie wiedzieli, jaki to gatunek węża. Po sprawdzeniu zdjęć w Internecie okazało się, że na szczęście nie jest to jadowita żmija zygzakowata, tylko zaskroniec zwyczajny ? niejadowity i niegroźny dla człowieka.
Zaskroniec żywi się żabami, rybami albo małymi gryzoniami, które połyka bez uprzedniego uśmiercania. Atakuje tylko poruszające się zwierzęta. Sam zaatakowany często udaje martwego, wypuszczając przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.
Zaskrońca bardzo łatwo rozpoznać. Swą polską nazwę zawdzięcza charakterystycznym żółtym plamom z tyłu głowy ? za ?skroniami?. Wierzch ma szary, czasami lekko brunatny, często z ciemnymi plamami. Zaskrońce rosną do 100 cm, jednak zwykle spotyka się okazy o długości 60?80 cm.
Ten wąż bardzo lubi przebywać na obszarach podmokłych, bagnistych, niedaleko jezior i rzek. Dobrze pływa oraz nurkuje, czego świadkiem byli kajakarze. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (845) z dnia 20 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »