tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Wakacyjna akcja profilaktyczna

 
Z inicjatywy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod koniec czerwca na terenie gminy Opoczno została przeprowadzona akcji kontrolowanego zakup alkoholu, do której wytypowano dwadzieścia punktów sprzedaży napojów alkoholowych


Data przeprowadzenia akcji zakupu kontrolowanego ? 28 czerwca, nie była przypadkowa ? pokrywała się z zakończeniem roku szkolnego, kiedy to sprzedawcy powinni być szczególnie wyczuleni na próby zakupu alkoholu przez osoby niepełnoletnie.
MKRPA chciała sprawdzić czy sprzedawcy stosują się do zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. W próbie kontrolowanego zakupu uczestniczył pełnoletni 18?letni młody chłopak, na pierwszy rzut oka nie wyglądający na osobę pełnoletnią. Miał sprawdzić czy sprzedawcy wykażą się czujnością i poproszą go o dokument potwierdzający pełnoletność. By jeszcze bardziej wzbudzić podejrzenie u sprzedawcy, że mogą mieć do czynienia z nieletnim, klient w każdym sklepie zachowywał się bardzo niepewnie, wskazywał niewiedzę na temat alkoholu, pytał o rodzaj piwa, jego smak, cenę i najbardziej popularne gatunki.
Akcją objętych zostało dwadzieścia punktów, z czego przebadanych zostało dziewiętnaście (jeden ze sklepów był w wykazie pod innym adresem). Spośród punktów biorących udział w akcji w dziesięciu punktach sprzedano alkohol młodemu mężczyźnie bez zapytania o dowód osobisty. Oznacza to, że w ponad połowie sklepów alkoho mogą bez problemów kupić osoby niepełnoletnie. Tym razem, ponieważ w akcji uczestniczyła osoba, któa już skończyła 18 lat to wobec właścicieli i osób sprzedających alkohol nie zostaną wyciągnięte sankcje. Zwrócono jedynie uwagę, by przestrzegać zakazu sprzedaży osobom nieletnim, a w razie wątpliwości, warto się upewnić, czy kupujący ma 18 lat. Z pewnością nie warto dla kilkunastozłotowego zysku, stracić koncesję.
Członkowie miejskiej komisji przypominają tym, którzy łamią ustawę, że konsekwencją nieprzestrzegania przepisów ustawy z dn. 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych ? art. 18 ust 10 pkt 1 podpunkt a. Tego typu akcje będą przeprowadzane systematycznie, by jeszcze bardziej uczulać sprzedawców na przestrzeganie przepisów.
Tyle tylko, że naszym zdaniem takie akcji nic nie dają. Jeśli, jak nam powiedziano MKRPA nie może stosować prowokacji jako metody kontroli przestrzegania prawa, to nigry nie złapie osób to prawo łamiących. Stąd też podobne działania są jedynie na pokaz, by pokazać opinii społecznej, że coś się robi. Tymczasem ci sprzedawcy, którzy sprzedali alkohol osobie nie wyglądającej na pełnoletnią złamali prawo. Ale obejdzie się bez konsekwencji. Powstaje paranoiczna sytuacja. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pozbawiona jest możliwości kontrolnej, bo nie mając możliwości prowokacji nigdy nie stwierdzi, że w jakimś sklepie łamią przepisy ustawy antyalkoholowej. To po co jest taka komisja? Po to, by wysyłać wezwania do stawienia się przed swoje oblicze do osób bogu ducha winnych? A w Opocznie były takie przypadki. Policja skontrolować nie może, bo sklep jest terenem prywatnym i bez wezwania wejść nie może, Straż Miejska podobnie, teraz się okazuje, że i MKRPA ma ręce związane. Wychodzi na to, że wszyscy znowu czekają na prasę, by przeprowadziła zakup kontrolowany. Może to zrobimy, a jak na razie hulaj dusza, piekła nie ma.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (838) z dnia 2 Sierpnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »