8 km od Opoczna leży jedna z najmłodszych wsi w naszej gminie. Powstała w 2 połowie XIX wieku na gruntach odłączonych od Modrzewia. W 1880 roku Antoni Ziemba kupił ziemię od właściciela Modrzewia Aleksandra Goliszewskiego i postawił pierwszy dom w tej miejscowości. Jak brzmi jej nazwa?
To oczywiście Ziębów. Tradycja lokalna tłumaczy pochodzenie nazwy tej wioski od nazwiska jej pierwszego właściciela, a tym samym założyciela. Dawniej zwana była Podkuniczkami, o czym przypomina figurka z 1918 roku z napisem "Pamiątka młodzieży Podkuniczki w czas I wojny europejskiej w roku piątym". W 1921 roku wioska ta funkcjonowała jako Teodorów?Ziębów, później jednak ponownie została zwana Podkuniczkami i ta nazwa obowiązywała do 1958 roku.
W okresie II wojny światowej, Ziębów był najbardziej represjonowany spośród wszystkich wsi należących do naszej gminy. W czasie okupacji, Niemcy przeprowadzili aż czterokrotnie aresztowania wśród jej mieszkańców. Po nich w miejscowości zostały prawie same kobiety i dzieci. O tej tragedii przypomina pamiątkowa tablica przymocowana do budynku szkolnego, poświęcona pamięci mieszkańców Ziębowa, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej przez Niemców.
Poza tym w Ziębowie zachowały się drewniane krzyże, z których jeden pochodzi z końca XIX wieku, a drugi z 1894 roku. |