tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Oczytani opocznianie?

 
Dane statystyczne alarmują ? ponad 60% Polaków nie miało w 2012 roku styczności z żadną książką. Do nieczytania nie wstydzą się już przyznawać nawet ludzie po studiach. Postanowiliśmy sprawdzić jak ta sytuacja wygląda w opoczyńskiem

Jest mężczyzną, ma więcej niż 50 lat. Mieszka na wsi w północnym regionie kraju. Skończył podstawówkę, zawodówkę najwyżej. To modelowy Polak, który nie czyta. Modelowy Polak, który czyta, jest kobietą. Nie ma jeszcze trzydziestki, uczy się lub ma wyższe wykształcenie. Mieszka w dużym mieście na zachodzie lub południu kraju. Najnowsze badania stanu czytelnictwa przeprowadziła Biblioteka Narodowa we współpracy z TNS Polska na losowo wybranej reprezentatywnej próbie 3 tysięcy Polaków. Jest gorzej niż ostatnio. W 2010 roku nie czytało 56% badanych, w 2012 ? 60,8%. Grupa "rzeczywistych" czytelników, czyli takich, którzy czytają siedem lub więcej książek w ciągu roku, zmienia się niewiele. W 2012 roku takich osób jest 11%, czyli tyle samo, co w roku 2010. W ciągu dekady 1994?2004 odsetek "rzeczywistych" czytelników wynosił 22?24% i to właśnie spadek do obecnego poziomu, jaki dokonał się pomiędzy 2004 a 2008 rokiem, należy uznać, według autorów badania, za najważniejszą zmianę w postawach Polaków wobec czytania książek.
Odnotowano jednak także pewne tendencje optymistyczne, a mianowicie wzrost czytelnictwa dłuższych tekstów. Od 2010 roku w badaniu zadawane jest pytanie o to, czy w ciągu ostatniego miesiąca respondent przeczytał jakikolwiek tekst o orientacyjnej objętości przynajmniej trzech stron wydruku, trzech ekranów komputera bądź dłuższego artykułu w gazecie. W 2012 roku twierdząco na to pytanie odpowiedziało 58% badanych, to jest o 6% więcej niż dwa lata wcześniej.
Obecność na rynku książek elektronicznych nie zmienia znacząco wyników badań czytelnictwa. Korzystanie z e?booków charakteryzuje przede wszystkim tych, którzy czytają siedem i więcej książek w ciągu roku, wśród nich aż 20% przynajmniej raz miało w przeszłości do czynienia z książka elektroniczną. Podobne jak w poprzednich edycjach badania potwierdziły zależność pomiędzy czytaniem książek a wiekiem, płcią, wykształceniem czy zamieszkaniem badanych.

A jak prezentują się dane statystyczne dotyczące czytelnictwa na terenie powiatu opoczyńskiego?
Badanie przeprowadziliśmy wśród pięćdziesięciu pięciu opocznian, wśród których znalazło się trzydzieści kobiet i dwudziestu pięciu mężczyzn, w wieku od dwudziestu do pięćdziesięciu lat. 82% naszych respondentów zadeklarowało, że mieszka w mieście, a 18% zamieszkuje okoliczne wioski. 64% badanych ma wykształcenie wyższe, 27% ? średnie, a 9% ? zawodowe. Największy odsetek ankietowanych (55%) zaznaczył, że w ubiegłym roku przeczytał od trzech do sześciu książek. 30% respondentów w tym czasie sięgnęło po jedną lub dwie pozycje, a 15% stwierdza, że w 2012 roku przeczytało minimum siedem książek! Czyżbyśmy trafili na grupę osób, którym lektura nie jest obca? Może powodem skłaniającym mieszkańców naszego powiatu, by nie przyznać się do nie przeczytania przez rok żadnej książki był po prostu wstyd? Najbardziej optymistycznym wariantem jest jednak uznanie zaznaczonych odpowiedzi za zgodne z prawdą i stwierdzenie, że opocznianie naprawdę są oczytani! I tego się trzymajmy.
A po jakie książki najczęściej sięgają przebadani mieszkańcy naszego powiatu? Największa liczba ankietowanych czyta książki historyczne i kryminały ? po 45%, tuż za nimi uplasowali się miłośnicy dokumentów i biografii, fantastyki i książek sensacyjnych (35%), 27% lubi pozycje kulinarne i komiksy, 18% reflektuje audiobooki i e?booki, prozę polską oraz romanse, a najmniejszy odsetek pojedynczych osób swój głos oddał na literaturę dziecięcą i młodzieżową, bestsellery oraz książki o sztuce.
Aż 55% badanych najczęściej kupuje pozycje literackie przez Internet. Po 45% ankietowanych deklaruje zakup w księgarni i pożyczanie od znajomych. 20% opocznian zdobywa lekturę odwiedzając bibliotekę lub nabywając w antykwariacie, a 13% ? dostaje w prezencie.
Wzorując się na ogólnopolskim badaniu, naszym respondentom również zadaliśmy pytanie dotyczące przeczytania przez nich w przeciągu ostatnich trzech miesięcy trzystronicowego tekstu (formatu A4). W zestawieniu ze wszystkimi przebadanymi Polakami, w tym względzie opocznianie wypadli rewelacyjnie. Aż 90% badanych na powyższe zapytanie odpowiedziało twierdząco.
Na pytanie, dlaczego ankietowany sięga akurat po taką formę spędzania wolnego czasu, wszyscy badani odpowiedzieli, że dla relaksu i rozrywki. Dodatkowo 36% respondentów zaznaczyła, że czyta także w celu poszerzenia wiedzy i dla rozwoju intelektualnego.
Wszyscy opocznianie deklarują spędzanie czasu z lekturą w domowym zaciszu. Podczas podróży czyta 27% badanych, a 9% ? na świeżym powietrzu. Książki kupują natomiast najczęściej raz na pół roku lub rzadziej (po 35%). 30% ankietowanych zaznaczyło, że nabywa je co najmniej raz na trzy miesiące. Czasem kupują także książki jako prezent dla innych (66%), a 33% twierdzi, że zdarza im się to bardzo często. Nikt nie zaznaczył, że nigdy nie robi tego typu upominków.
Z ankiety zatem wynika, że w powiecie opoczyńskim mieszka bardzo oczytane społeczeństwo! Chcemy wierzyć, że tak właśnie jest. Wśród najczęściej wymienianych pozycji czytelniczych opocznian znalazły się: "Sztuka podstępu" Kevina Mitnicka, saga "Zmierzch" Stephanie Mayer, "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego, "Władca Pierścieni" Johna Ronalda Reuela Tolkiena oraz "Forrest Gump" Winstona Grooma.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (821) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »