tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Owoce na zdrowie

 
Rusza druga edycja programu „Owoce w szkole”, dzięki któremu od września dzieci z klas I–III szkół podstawowych będą mogły otrzymywać w szkole bezpłatnie owoce i warzywa

27 lipca opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 lipca 2010 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z wdrożeniem programu „Owoce w szkole” w roku szkolnym 2010/2011. Szkoły muszą w tym celu do piątku, 10 września złożyć odpowiednią deklarację do oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.
Głównym celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży zwiększająca udział owoców i warzyw w ich codziennej diecie. Realizacja programu to nie tylko dostarczanie owoców i warzyw, bo towarzyszyć mu mają działania ukierunkowane na wzbogacenie wiedzy dzieci na temat owoców i warzyw za pośrednictwem specjalnych stron internetowych i wycieczek do gospodarstw rolnych lub pracy w ogrodzie.
W pierwszej edycji programu nie wszystko przebiegało tak jak powinno, dlatego tym razem złagodzono nieco wymogi względem dostawców warzyw i owoców. Przyjmuje się, że w tym roku szkolnym liczba dzieci biorących udział w programie wyniesie prawie 1 milion 200 tysięcy. W wykazie produktów umieszczono takie owoce jak: jabłka, gruszki, truskawki oraz warzywa: marchewka, rzodkiewka i papryka. W wykazie są także soki owocowe, warzywne i owocowo–warzywne. Budżet programu w roku szkolnym 2010/2011 wynosi prawie 12,3 milionów euro, z czego Unia Europejska pokrywa 75 procent, czyli ponad 9,2 milionów euro. Realizacją programu zajmuje się Agencja Rynku Rolnego. Do jej zadań będzie należał m.in. wybór dostawców owoców i warzyw. Agencja będzie ponadto przyjmowała zgłoszenia od szkół, które są zainteresowane uczestniczeniem w programie.
Aby wziąć udział w programie dyrektorzy szkół muszą do 11 września złożyć odpowiednie deklaracje w oddziałach terenowych ARR. Z kolei firmy, które chcą dostarczać do szkół owoce w pierwszym semestrze roku szkolnego już musiały się zadeklarować. Termin upłynął 13 sierpnia. W pierwszym semestrze program będzie realizowany od 18 października do 14 lutego. Formularze wniosków wraz z instrukcją ich wypełniania oraz szczegółowe warunki uczestnictwa w programie można uzyskać na stronie internetowej www.arr.gov.pl, w zakładce „Owoce w szkole” lub w oddziałach ARR.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (685) z dnia 27 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »