tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Nowe zasady w ruchu drogowym

 
1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Sprawdź, jakie zmiany wprowadziły nowe przepisy

Wprowadzone zmiany są bardziej przychylne dla kierowców. Nie tylko dlatego, że zwiększają limity prędkości na drogach ekspresowych i autostradach, ale również z tego powodu, że z dróg znikną atrapy fotoradarów. To główne, ale nie jedyne zmiany, jakie wprowadziły nowe przepisy.
Zmiany ucieszyły głównie użytkowników autostrad i dróg ekspresowych. Od 1 stycznia mogą oni jeździć szybciej, bowiem zwiększono limity prędkości obowiązujące na tych drogach. Samochody osobowe, motocykle oraz pojazdy ciężarowe o masie nieprzekraczającej 3,5 tony mogą teraz poruszać się z prędkością do 140 km/h po autostradach (dotychczas 130 km/h) oraz 120 km/h po drogach ekspresowych dwujezdniowych (a nie 110 km/h jak dotychczas). Na pozostałych drogach limitów prędkości nie zmieniono. Wynoszą one jak dotychczas: 20 km/h w strefie zamieszkania, 50 km/h (od godz. 5.00 do 23.00) lub 60 km/h (w godzinach 23.00–5.00) na obszarze zabudowanym, a poza obszarem zabudowanym 90 km/h na drodze jednojezdniowej i 100 km/h na drodze dwujezdniowej. Bezkarnie będzie można jednak nieco przekroczyć dozwoloną prędkość, bowiem zwiększono granice błędu prędkościomierzy. Od nowego roku bez konsekwencji można przekroczyć dozwoloną prędkość o 10 km/h. Oznacza to, że na autostradzie można bezkarnie osiągać prędkość nawet 150 km/h.
Druga zmiana pozytywnie oceniana przez kierowców to zakaz umieszczania atrap fotoradarów. Z dróg muszą więc zniknąć wszystkie maszty, w których faktycznie nie ma urządzeń pomiarowych. Z kolei prawdziwe fotoradary muszą być wyraźnie oznakowane, dzięki czemu maja pełnić rolę prewencyjną, a nie – jak do tej pory – służyć do zarabiania pieniędzy przez gminy. Z kolei okres postępowania mandatowego wydłużono z 30 do 180 dni. Dopiero po tym okresie kierowca nie zostanie ukarany mandatem.
Zwiększą się uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego. Przejmie ona od GDDKiA wszystkie fotoradary na drogach krajowych. Inspektorzy transportu drogowego we wskazanych przypadkach będą mogli karać za popełnione wykroczenia drogowe wszystkich kierujących – nie tylko kierowców autobusów, ciężarówek i taksówek. Będą mogli np. skontrolować trzeźwość kierujących podejrzanych o prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości bądź ukarać osoby, które rażąco naruszyły przepisy drogowego powodując zagrożenie jego bezpieczeństwa.
Zmieniają się także uprawnienia straży miejskiej. Nie będzie ona mogła ustawiać przy drogach atrap fotoradarów, za to strażnicy będą mogli kontrolować i karać kierujących na wszystkich drogach w terenie zabudowanym, a także poza terenem zabudowanym – na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Środki pieniężne pochodzące z mandatów nałożonych przez strażników miejskich będą musiały zostać przeznaczone wyłącznie na działanie związane z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (704) z dnia 5 Stycznia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »