tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Muzyczna pasja

 

Są na szczęście pomiędzy nami ludzie, którzy nie tylko mają swoją życiową pasję, ale jeszcze chcą się nią podzielić z innymi. Do takich osób należy Anna Niedziałkowska–Raniewicz, pochodząca z Poświętnego. Od dziecka fascynowała się muzyką i – choć nie było to łatwe – dojeżdżała do Tomaszowa Maz., gdzie kształciła się w szkole muzycznej, by następnie dzięki ciężkiej pracy, ukończyć Akademię Muzyczną w Łodzi na wydziale wokalno–aktorskim.
Postanowiła, że dzieci z Poświętnego nie będą musiały borykać się z takimi kłopotami z kształceniem, jakie były jej udziałem. Dlatego w 2007 r. założyła ognisko muzyczne w Poświętnem, by na miejscu mogły uczyć się muzykowania. Przez pierwsze dwa lata ognisko było wspomagane przez sponsora, zaś od 2009 r. trzydzieścioro dzieci może kształcić się muzycznie dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki – rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”. Dzięki zdobytym z tego programu środkom 30 dzieci może za darmo uczyć się gry na gitarze i instrumencie klawiszowym. Z dotacji zostały zakupione instrumenty (gitara i keyboard). Dodatkowo młodzi adepci sztuki muzycznej wyjechali na dwie wycieczki: do Łodzi, do filharmonii oraz do Żelazowej Woli. W łódzkiej filharmonii dzieci uczestniczyły w próbie generalnej orkiestry symfonicznej, a potem zwiedziły cały budynek – kulisy, garderoby artystów, scenę. W Żelazowej Woli dzieci odwiedziły dworek, w którym urodził się Fryderyk Chopin, skąd pojechały do muzeum wsi polskiej w Sromowie.
Projekt zakończył się 15 czerwca koncertem, w którym udział wzięły wszystkie dzieci, a był zadedykowany rodzicom z okazji ich święta. W nadchodzącym roku szkolnym również będą się odbywały zajęcia w ognisku muzycznym dzięki kolejnej dotacji unijnej.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (684) z dnia 20 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »