tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

PRACA SEZONOWA ZBIÓR BORÓWKI RZECZYCA TEL. 661 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Mija termin dla przedsiębiorczych matek

 
ZUS przypomina

Tylko do 1 września kobiety, które prowadząc własną działalność korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego mogą składać w ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu składek. Do czerwca z możliwości tej skorzystało ponad 14 tys. matek.
Możliwość umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorczym matkom dała ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe. Zgodnie z nią i na podstawie złożonego wniosku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych umarza należności składkowe matkom, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. korzystały z zasiłku macierzyńskiego bądź przebywały na urlopie wychowawczym i jednocześnie podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub współpracy przy jej prowadzeniu. Wnioski w tej sprawie można składać przez rok, począwszy od 1 września 2009 r. Zbliża się więc termin graniczny składania wniosków.
Do czerwca z możliwości złożenia w ZUS wniosku o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne skorzystało 14 225 kobiet. Z tego 10 855 wniosków dotyczy należności za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, a 3 370 za czas przebywania na urlopie wychowawczym. Blisko 80 proc. wszystkich złożonych wniosków zostało już przez Zakład rozpatrzonych. Z tego tytułu ZUS umorzył dotychczas należności składkowe na łączną kwotę 34,3 mln zł. Blisko 23,5 mln zł to umorzone należności z tytułu składek za okres prowadzenia działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego, a 10,8 mln zł, gdy prowadzenie działalności przypadało na okres przebywania na urlopie wychowawczym.
Umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne następuje po złożeniu wniosku oraz prawidłowych dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych za okres prowadzenia pozarolniczej działalności, przypadający na czas pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym. W przypadku jakichkolwiek problemów z wypełnieniem zaległej dokumentacji ubezpieczeniowej pomocą służą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jednocześnie ZUS informuje, że wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne złożone po 1 września 2010 r. pozostaną bez rozpatrzenia.


rz.p.   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (684) z dnia 20 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »