tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Idziemy pod Grunwald

 
Z inicjatywy Anny Mizgalskiej-Dąbrowskiej, radnej Sejmiku Województwa Łódzkiego, mieszkanki Wolborza, Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił rok 2010 rokiem obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w naszym województwie

W związku z tą decyzją na terenie naszego województwa zostanie zorganizowanych wiele imprez upamiętniających przemarsz przez nasz region wojsk króla Władysława Jagiełły pod Grunwald.
Obchody w Łódzkiem będą polegać m.in. na przemarszu „wojsk króla Jagiełły” historycznym szlakiem. Trasa będzie wiodła przez Wolbórz, Lubochnię, Żelechlinek, Głuchów, Wysokienice, Samice, Dębową Górę i Skierniewice do przeprawy przez Wisłę w Czerwińsku.
Zgodnie z prawdą historyczną koncentracja chorągwi rycerskich nastąpi 23 czerwca w Sulejowie. Tam odprawiona zostanie msza z udziałem króla Władysława Jagiełły. 24 czerwca w Sulejowie turyści będą mogli przenieść się w czasy średniowiecza: zobaczą wojska na popasie, obozowisko rycerskie oraz turnieje. Następnego dnia rycerstwo wyruszy w stronę Wolborza. Najbardziej widowiskowa będzie przeprawa przez Pilicę, w organizację której włącza się Skansen Rzeki Pilicy. Kulminacja obchodów planowana jest w Lubochni w dniach 26-27 czerwca. Zakończy się „piknikiem z epoki”.
Oprócz przemarszu wojsk przez obecne Łódzkie zorganizowanych zostanie wiele innych rocznicowych imprez, m.in. rajd rowerowy szlakiem grunwaldzkim (organizuje starostwo wieluńskie), projekcje filmów historycznych, koncerty organowe muzyki średniowiecznej w kościołach parafialnych (koordynuje Stowarzyszenie Dolina Pilicy). Przewidziano także zasadzenie 600 krzewów róż pod opactwem w Sulejowie, sesję popularno-naukową, konkursy literackie i plastyczne w gminach leżących na trasie wędrówki wojsk, wystawy historyczne itp.
Chorągwie rycerskie maszerujące przez województwo łódzkie pod Grunwald wezmą w efekcie udział w inscenizacji bitwy. Według organizatorów, widowisko pod Grunwaldem obejrzy około 200 tysięcy turystów.
- Nie jestem rodowitą wolborzanką, ale wiem, że każdy mieszkaniec tej miejscowości ma świadomość, że stąd ruszały wojska pod Grunwald - mówi Anna Mizgalska-Dąbrowska. - Uznałam, że obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem to doskonała okazja promocji naszych terenów i całego województwa. Zapadły decyzje, że każda gmina i miasto, które zechcą się włączyć do tej imprezy, będą mogły to uczynić.
Wielodniowa, różnorodna impreza to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, ale też finansowe. Nad całością czuwa i wsparcia udziela Urząd Marszałkowski w Łodzi. Poszczególne gminy nie byłyby w stanie udźwignąć finansowo tego przedsięwzięcia, ale środki mogą pozyskać z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W gminach powiatu tomaszowskiego, w Lubochni i Żelechlinku trwają przygotowania do udziału w imprezie. Przeprawę przez Pilicę koordynować będzie zespół pod wodzą Andrzeja Kobalczyka.
O szczegółach tego przedsięwzięcia informować będziemy jeszcze nie raz.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (659) z dnia 26 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »