tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Korzystne Y

 
Wraca sprawa budowy przystanku kolejowego Opoczno Południe

Dużo mówiło się ostatnio o budowie przystanku kolejowego na CMK, ale w Idzikowicach. Miasto miało tam wybudować peron, przy którym mogłyby się zatrzymywać pociągi dalekobieżne. Teraz w związku z planami kolei, wraca sprawa budowy dworca PKP Opoczno Południe.
PKP doszło do wniosku, że wraz z planami budowy szybkich połączeń kolejowych, konieczna jest również modernizacja linii PKP. Jak do tej pory szybkie linie omijały Łódź, drugą co do wielkości aglomerację miejską w Polsce. Powstało zatem studium wykonalności tzw. linii Y, szybkiej kolei łączącej Warszawę poprzez Łódź z Poznaniem i Wrocławiem. Jednocześnie zakłada się budowę połączenia kolejowego Łodzi poprzez CMK z Krakowem. Aby to zrealizować ma powstać nowe połączenie trasy Łódź - CMK, między Idzikowicami i Opocznem. Nie ma więc sensu budowania przystanku w Idzikowicach. Lepiej i wygodniej jest zatrzymać pociągi na stacji Opoczno Południe. Co więcej, PKP ma nawet zamiar współuczestniczyć w tej inwestycji, w taki sposób, że peron od strony CMK powstałby według planów i za środki PKP, zaś od strony mijanki wybudowałoby go miasto. Co z tych planów wyjdzie zobaczymy. Chociaż raczej nie my, a nasze dzieci.
Przy okazji dowiedzieliśmy się, że jak do tej pory samorząd województwa świętokrzyskiego nie wyraził zainteresowania odtworzeniem połączenia Skarżysko-Kamienna - Tomaszów. W związku z tym Zarząd Województwa Łódzkiego zamierza przejąć na siebie ciężar uruchomienia połączenia Opoczno - Tomaszów - Łódź Fabryczna, przy czym pociągi na odcinku Opoczno - Tomaszów kursowałyby normalnie, zaś dalej, do Łodzi jako połączenie pośpieszne z pominięciem Koluszek. Przejazd z Opoczna do Łodzi Fabrycznej zajmowałby zaledwie 1 godz. 20 minut, co - biorąc pod uwagę konieczność przejechania przez Tomaszów lub Piotrków i potem dojazd do centrum Łodzi - wydaje się całkiem niezłym osiągnięciem.
Miejmy nadzieję, że sprawa nie utknie w biurkach urzędników, będzie możliwość dojazdu do Łodzi przy pomocy, czy to prywatnej linii kolejowej czy też spółki Przewozy Regionalne.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (659) z dnia 26 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »